Jak vybrat externí reproduktor

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 12.11.2015

Externí reproduktory jsou ideální nástroj k hlasitému poslechu hudby z vašeho mobilního zařízení. Ovšem vybrat model, který bude splňovat požadavky uživatele a zároveň se osvědčí i po zvukové stránce, může být mnohdy složitější, než se zdá. Nejde jen o možnosti připojení, které mohou být u některých modelů problémové, ale i velikost a způsoby napájení. Nejdůležitější ze všeho je pak samotná kvalitu zvuku, která se mnohdy model od modelu zásadně liší, nehledě na to, zda je cena vyšší nebo nižší.

První a zároveň nejdůležitější parametr ze všech je kvalita zvuku. Při výběru reproduktoru nám jde koneckonců především o to, aby byl jeho zvuk živý a čistý. S rostoucí hlasitostí by pak neměla jeho kvalita příliš klesat. Směrovost zvuku by měla být rovnoměrná, to znamená, že kvalita zvuku by měla být pokud možno stejná, ať už se posluchač nachází v jakékoli vzdálenosti a úhlu od reproduktoru.
Náš test ukázal, že reproduktor za pár tisíc korun může mít výrazně lepší zvuk než i několikrát dražší model. Vzhledem k širokému cenovému rozptylu mezi jednotlivými modely je proto lepší nekupovat zajíce v pytli, a pokud možno si reproduktor pořádně vyzkoušet.

Domů, nebo na cesty?

Reproduktory na základě typu připojení dělíme na dva hlavní typy – dokovací a bezdrátové. Od toho se odvíjí také rozměry a hmotnost, které mohou být při výběru velmi důležité. Bezdrátové modely obvykle nejsou o moc větší než samotný mobil. Jsou proto ideální na cesty nebo na dovolenou a můžete je s sebou brát i na večírky nebo k vodě. Naproti tomu dokovací reproduktory jsou podstatně větší a těžší, hodí se proto spíše k domácímu užití. Využijete je například při pořádání večírků nebo poslechu svých oblíbených hudebních skladeb v pohodlí domova.

Spotřeba, výdrž
Spotřeba reproduktorů je relativně nízká, přesto má široký rozptyl. Nejvyšší námi naměřená hodnota během přehrávání byla 15,4 Wh, nejnižší pak 0,4 Wh. Je překvapivé, že obě hodnoty byly naměřeny u stejného typu reproduktorů, bezdrátových. V režimu stand-by hodnota klesá, ale rozdíly mohou být opět výrazné. U některých modelů se může pohybovat i na 8 Wh, jiné nabidnou i hodnoty pod úrovní 0,1 Wh.

Pokud je reproduktor napájen z akumulátoru, bude vám záležet na tom, jak dlouho vydrží přehrávat, než bude muset být nabit. U některých modelů to může být i více než 14 hodin, u jiných je maximum sotva pět hodin. Výrobce výdrž svého výrobku zpravidla deklaruje, ovšem jak ukázal náš test, je třeba i zachovávat obezřetnost a přistupovat k těmto informacím se zdravou skepsí. U některých modelů se totiž námi naměřené hodnoty výrazně lišily.
 

Bezdrátové reproduktory

Patří do skupiny menších zařízení a lze je propojit prakticky s jakýmkoli zařízením pomocí bluetooth nebo wi-fi. Některé modely jsou vybaveny i audio vstupem (3,5mm jack), nebo ethernetovým portem. U některých reproduktorů však lze docílit wi-fi připojení jedině spárováním reproduktoru s routrem pomocí ethernetového kabelu. Jestliže je součástí výbavy těchto modelů i USB, většinou slouží k nabíjení audio zdroje, nebo aktualizaci softwaru, k samotnému přenosu hudby ho však využít nelze.

Dokovací reproduktory

U dokovacích reproduktorů je třeba si ohlídat dokovací konektory, do kterých se zasouvají mobilní zařízení od Applu. V 30pinových a 8pinových lightning konektorech můžete dokovat iPhony, iPody a v některých případech i iPady. Dokovací reproduktory obvykle bývají vybaveny pouze jedním typem konektoru, některé modely však disponují oběma. Přes USB k nim lze připojit MP3 přehrávač, flashdisk nebo externí harddisk. Některé pak nabídnou i možnost bezdrátového připojení, proto v této široké nabídce vybírejte pečlivě.

Funkce a vybavení

S řadou modelů lze synchronizovat více zařízení, na večírku tak může každý přispívat do playlistu a skladby se automaticky řadí do fronty. K jednomu mobilnímu zařízení pak můžete připojit více reproduktorů a při přecházení po bytu mezi nimi přepínat. Dálkové ovládání může velmi usnadnit ovládání dokovacích modelů a s nastavením basů snáze docílíte plnohodnotného zážitku.

Napájení

Reproduktory jsou napájeny ze sítě, nebo pomocí akumulátoru. Bezdrátové modely většinou disponují vestavěným akumulátorem, který lze nabíjet i přímo v zařízení, jiné jsou stavěny spíše na klasické energetické články AA, u nichž je třeba si nabíjení prověřit. Dokovací zařízení pak bývají primárně napájeny ze sítě, některé modely však mohou být napájeny i pomocí vestavěného akumulátoru, případně je třeba baterie dokoupit. V takovém případě se většinou jedná o D baterie.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit