Jak vybrat digitální piano

Sdílejte

Aktualizováno: 6.12.2012

Digitální piano je dobrou alternativou pro ty, kteří nemají v bytě dostatek prostoru pro klasické akustické piano, o klavíru ani nemluvě. Na druhou stranu, není to zrovna levná hračka a její cena se může vyšplhat i nad pořizovací cenu nového piana. Proto je dobré pečlivě zvážit, co od digitálního piana čekáte, a zbytečně neutrácet za výbavu, kterou nevyužijete.

V první řadě je důležité vyzkoušet si piano osobně, zahrát si na něj a osahat si ho. Pokud ho kupujete pro někoho, raději to nedělejte jako překvapení, protože dotyčný by se pak u přístroje nemusel cítit dobře například kvůli nepříjemným klávesám, které mají ostré hrany, nebo kvůli nevyhovujícímu stojánku na noty.

Povrch kláves

Matové klávesy mohou vyhovovat jen někomu. Například hráči se suchou pokožkou na rukách vnímají klouzání prstů po klávesách jako nepříjemné. Některé klávesy jsou zhotoveny z materiálu, který svými vlastnostmi připomíná slonovinu. Jsou porézní a při hraní trochu sají pot, takže se na ně lépe hraje. Pochopitelně jsou však dražší.

Mechanika kláves

Mechanika by měla mít odstupňovanou váhu kladívek – hluboké tóny by měly mít těžší kladívka než tóny vysoké, jako je tomu u skutečného akustického piana. Některá piana mají užitečnou vlastnost Escapement, která simuluje chování klasického piana při příliš jemném stisku klávesy. V takové chvíli totiž kladívko nerozezní strunu a neozve se tón. V případě digitálního piana je to řešeno tak, že při stisku klávesy cítíte v jednom místě zvýšený odpor.

Věrnost zvuku

Digitální piana jsou vybavena nejrůznějšími technologiemi k dosažení co nejvěrnějšího zvuku, například Dynamic Stereo Sampling – zvuk se tvoří jednoduše tak, že se nejprve zaznamená zvuk jednotlivých tónů reálného piana a ten se poté nahraje do jeho paměti. Ovšem to není tak jednoduché, protože u klasického piana se podle intenzity stisku klávesy mění charakter zvuku. Proto je třeba nahrát pro každou klávesu více tónů, a to je právě jeden z důležitých parametrů při výběru piana – počet dynamických stupňů. Čím více, tím lépe.

Sampling banks – udává počet tónů, které byly zaznamenány u skutečného piana, nahrány do paměti a jsou používány k tvorbě hudby. Některé značky pořizují vzorek jen několika kláves a chybějící tóny se pak generují ze sousedních tónů.

Damper Resonance (někdy také Stereo Sustain Samples) – simuluje sešlápnutí pravého pedálu, kdy struny nejsou tlumeny dusítky a tóny znějí mnohem déle

Key-off – klávesy klasického piana po puštění nepřestanou hrát ihned, ale díky dusítkům, které dosednou na struny, vydají jakési charakteristické zadrnčení. Právě to funkce key-off simuluje

Konektivita

Není od věci, abyste mohli k pianu připojit USB flash disk nebo paměťovou kartu a stáhnout si hrané skladby do počítače. Digitální piana jsou většinou vybavena MIDI rozhraním, díky kterému mohou technicky zdatní jedinci ovládat piano například z hudebního programu; samozřejmě za předpokladu, že i jejich počítač je tímto rozhraním vybaven.

U některých instrumentů je to možné také přes rozšířenější USB; v takovém případě pak v počítači žádné rozhraní MIDI nepotřebujete. Rozhraní MIDI dále umožňuje zaznamenat hru do počítače pomocí hudebního programu a záznam dále zpracovávat. Některé modely umí také pořizovat záznamy ve formátu MIDI přímo do interní nebo externí paměti pian.

Digitálnímu pianu by neměl chybět vstup pro sluchátka.

Stanovte si částku

Určete si hranici, kolik jste ochotni za digitální piano zaplatit. Do třiceti tisíc korun seženete povětšinou průměrný model, nad třicet tisíc kvalita výrobků roste. Neberte to však jako pravidlo. Mimochodem příjemnou zprávou pro majitele digitálních pian je, že ušetří za ladiče.

Databáze testovaných výrobků

Digitální piana (10 výrobků)
poslední aktualizace: 11.3.2012


Přihlásit