Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje2 117podporovatelů

Chci se připojitOč jde

 1. Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
 2. V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
 3. Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více


Seznamte se s problémem

Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.

Více


Podporuji #StopDvojiKvalite

Přidejte se

+ vybrat soubor


Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.


Aktuálně kampaň podpořili

Akirimepřed 23 dny
Blizarddpřed měsícem
Františekpřed měsícem
pepa šajnerpřed měsícem
Hanapřed měsícem
Lenkapřed měsícem


Vývoj kauzy

Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.

 • 23.11.2021

  Jsou potraviny v zahraničí kvalitnější? Na to vám odpovídáme ve čtrnácté epizodě našeho podcastu Třicítka dTestu. Věnujeme se v ní srovnání potravin zakoupených v České republice a okolních zemích. Porovnávali jsme mimo jiné šunky, mražené pizzy, sýry i vejce. Kromě toho vám prozradíme, kde i nejlevnější vejce pocházejí z volných chovů. Epizodu si můžete poslechnout zde.

 • 9.11.2021

  Když jsme se letos v létě vydali do sousedních států porovnat kvalitu levných potravin, přivezli jsme tolik vzorků, že se do jednoho článku všechny nevešly. Zatímco v říjnovém vydání našeho časopisu jsme vám přinesli výsledky srovnání mléčných výrobků, uzenin a vajec, v listopadu přišly na řadu výrobky z nechlazeného sortimentu. Více ...

 • 30.9.2021

  Ve spolupráci se slovenskými kolegy jsme objeli okolní státy, abychom zjistili, jakou kvalitu mají tamější nejlacinější potraviny. Vydali jsme se do šesti zemí, v každé nakoupili podle stejného seznamu a následně porovnali složení zakoupených vzorků. V říjnovém vydání našeho časopisu jsme se věnovali chlazenému a mraženému zboží. Více ...

Více


Napsali jste nám

K nám se dováží tuny nezralého ovoce, které dozrává ve skladech nebo na pultech prodejen. Nedozrálé ovoce na pultech jsem nikde v Rakousku, Německu, Itálii ani Anglii neviděla. Mně i vnoučatům způsobuje ovoce utržené před dozráním bolesti břicha. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl v obsahu vitamínů ve zralém a nezralém ovoci.

Monika

Mléko a mléčné výrobky mají sice stejný název, ale jinou chuť. Prášky a gely na praní, aviváže, tablety do myčky a vůbec všechna drogerie z českých regálů hůře čistí a pere. Navíc zanáší spotřebiče, tak ty se pak musí častěji čistit.

Eva K.

Nelíbí se mi rozdíly v distribuci elektrospotřebičů pro "západní" trh a "východní" trh. Například myčka, kterou jsem si koupila v Holandsku, byla vybavena vnitřním osvětlením. Ta česká ho neměla, navíc byla dražší. 

Zdenka

Zobrazit více

Přihlásit