Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite
Podpořte kampaň
Změnu si přeje1 465podporovatelů
- Úvodní stránka
- Seznamte se s problémem
- Vývoj kauzy
- Zjištění dTestu
Oč jde
- Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
- V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
- Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.
Seznamte se s problémem
Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
Vývoj kauzy
Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.
-
20.5.2019
Vláda schválila novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích a zákona o ochraně spotřebitele, které označují prodej potravin a zboží stejné značky v totožném obalu, ale s odlišným složením či vlastnostmi za nekalé obchodní praktiky a klamání spotřebitele. Návrhy zákonů počítají v případě nedodržení pravidel s pokutami až do výše 50 milionů korun. Návrh bude v brzké době předložen poslanecké sněmovně. Více ...
-
17.4.2019
Plénum Evropského parlamentu schválilo úpravu směrnice o nekalých obchodních praktikách ve znění návrhu výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Více ...
-
2.4.2019
Jako výsledek vyjednávání mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem schválil výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů variantu textu směrnice s úpravami Rady EU a Komise. Oproti původnímu návrhu tak zmizela povinnost o různém složení zcela zřetelně informovat, nekalou obchodní praktikou nebude každý rozdíl ve složení, ale pouze podstatný rozdíl, a různé složení zboží ve stejných obalech má být stále možné, pokud to lze ospravedlnit legitimními a objektivními faktory. Více ...
Napsali jste nám
K nám se dováží tuny nezralého ovoce, které dozrává ve skladech nebo na pultech prodejen. Nedozrálé ovoce na pultech jsem nikde v Rakousku, Německu, Itálii ani Anglii neviděla. Mně i vnoučatům způsobuje ovoce utržené před dozráním bolesti břicha. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl v obsahu vitamínů ve zralém a nezralém ovoci.
Monika
Mléko a mléčné výrobky mají sice stejný název, ale jinou chuť. Prášky a gely na praní, aviváže, tablety do myčky a vůbec všechna drogerie z českých regálů hůře čistí a pere. Navíc zanáší spotřebiče, tak ty se pak musí častěji čistit.
Eva K.
Nelíbí se mi rozdíly v distribuci elektrospotřebičů pro "západní" trh a "východní" trh. Například myčka, kterou jsem si koupila v Holandsku, byla vybavena vnitřním osvětlením. Ta česká ho neměla, navíc byla dražší.
Zdenka