Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje2 137podporovatelů

Chci se připojitOč jde

 1. Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
 2. V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
 3. Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více


Seznamte se s problémem

Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.

Více


Podporuji #StopDvojiKvalite

Přidejte se

+ vybrat soubor


Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.


Aktuálně kampaň podpořili

Hana Kalouskovápřed 5 dny
Tomášpřed 17 dny
Šárkapřed měsícem
Hakotkapřed měsícem
Jana Daňkovápřed 3 měsíci
Michalpřed 3 měsíci


Vývoj kauzy

Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.

 • 19.4.2024

  Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu jsme se v médiích ohlédli za vývojem, jaký otázka dvojí kvality učinila od posledních evropských voleb v roce 2019. Tehdy byla dvojí kvalita jedním z diskutovaných volebních témat, dnes lze říci, se za posledních pět let učinila řada kroků k jejímu odstranění. Česká republika ji zakázala při prodeji potravin a Evropská unie ji obecně prohlásila za klamavou obchodní praktiku. Lze říci, že s dříve medializovanými nejkřiklavějšími případy dvojí kvality se již nesetkáváme.

 • 31.12.2023

  V roce 2023 jsme provedli dva zajímavé testy dvojí kvality potravin. První se týkal colových nápojů a porovnávali jsme v něm složení limonád totožných značek nabízených na českém polském a německém trhu. Ve druhém testu jsme zabývali vanilkovými a vanilinovými cukry. Ukázal významné rozdíly v kvalitě výrobků pro český a německý trh. Německé vanilkové i vanilinové cukry obsahovaly více aromat a důvodem je zřejmě velmi přesná německá legislativa detailně definující kvalitu potravin. Více ZDE.

 • 31.12.2022

  V roce, kdy český zákon o potravinách již zakazuje dvojí kvalitu potravin, jsme v testu hovězích bujónů zjistili, že v případě některých značek se složení českých a německých výrobků stále liší. Od 28. května roku 2022 musejí všechny členské státy začít uplatňovat směrnici 2019/2161. Ta mimo jiné zavádí zvláštní pravidlo, které se týká zavádějícího marketingu zboží jako zboží totožného, ačkoliv má ve skutečnosti podstatně odlišné složení v různých členských státech.  Takto definovaná dvojí kvalita se podle dané směrnice stává v celé Evropské unii nekalou obchodní praktikou.

Více


Napsali jste nám

K nám se dováží tuny nezralého ovoce, které dozrává ve skladech nebo na pultech prodejen. Nedozrálé ovoce na pultech jsem nikde v Rakousku, Německu, Itálii ani Anglii neviděla. Mně i vnoučatům způsobuje ovoce utržené před dozráním bolesti břicha. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl v obsahu vitamínů ve zralém a nezralém ovoci.

Monika

Mléko a mléčné výrobky mají sice stejný název, ale jinou chuť. Prášky a gely na praní, aviváže, tablety do myčky a vůbec všechna drogerie z českých regálů hůře čistí a pere. Navíc zanáší spotřebiče, tak ty se pak musí častěji čistit.

Eva K.

Nelíbí se mi rozdíly v distribuci elektrospotřebičů pro "západní" trh a "východní" trh. Například myčka, kterou jsem si koupila v Holandsku, byla vybavena vnitřním osvětlením. Ta česká ho neměla, navíc byla dražší. 

Zdenka

Zobrazit více

Přihlásit