Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje765podporovatelů

Chci se připojit


Oč jde

 1. Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
 2. V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
 3. Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více


Seznamte se s problémem

Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.

Více


Podporuji #StopDvojiKvalite

Přidejte se

+ vybrat soubor


Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.

Aktuálně kampaň podpořili

Jan Jurcopřed 4 hodinami
Honzapřed 4 hodinami
Rudkapřed 6 hodinami
ludmilapřed 6 hodinami
Karelpřed 6 hodinami
Eva Hudcovápřed 9 hodinami


Vývoj kauzy

Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.

 • 14.11.2017

  Spustili jsme stránku kampaně www.dvojikvalita.cz #StopDvojiKvalite.

 • 1.11.2017

  Přinesli jsme test dvojí kvality másla Meggle Alpenbutter v dTestu 11/2017. Více ...

 • 13.10.2017

  V Bratislavě se konal Spotřebitelský summit o dvojí kvalitě potravin v EU za účasti premiérů čtyř evropských zemí (V4), eurokomisařky Věry Jourové a dalších zástupců Evropského parlamentu a spotřebitelských organizací.

Více


Napsali jste nám

Děkuju, že se problému dvojí kvality věnujete. Taky mám zkušenost s horší kvalitou výrobků. Třeba lančmíty, které si kupuju v Německu, chutnají líp než „stejné“ kupované v Česku. Vadí mi, že jsme odpadkovým košem Evropy.

Martin K.

Taky už mi dochází trpělivost s tím, že některé potraviny u nás chutnají jinak než na Západě. Jenže jak donutit Evropskou unii, aby zatočila s problémem dvojí kvality? Držím pěsti, ať se vám to podaří.

Hynek D.

Myslím si, že hlavní problém jsou nedostatečné kontroly toho, co potraviny a kosmetika ve skutečnosti obsahují. Jedna věc je, co se uvádí na obale a druhá, co je uvnitř. Podporuju vás hlavně kvůli nezávislým testům.

Bára M.

Přihlásit