Nové testy tabletů: Microsoft Surface RT

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2012

V minulém čísle jsme přinesli test tabletů, od jeho vydání se však nabídka rozrostla o několik zajímavých nových modelů. Řeč je o Apple iPadu 4. generace, jeho menším bratříčkovi iPadu Mini či zbrusu novém tabletu Microsoft Surface RT. Podrobné výsledky naleznete v on-line databázi na www.dtest.cz/tablety. Výsledky jsou přístupné předplatitelům dTestu.

Před měsícem jsme titul vítěze testu přiřkli Apple iPadu 3. generace. Jeho nečekaně uvedená čtvrtá řada (hodnocení kvality velmi dobře, 17 130 Kč za variantu s 3G a 32GB pamětí) je ještě o malinko lepší. Od svého předchůdce se přitom výrazně neliší. Má nový konektor a rychlejší procesor, který však naplno využijí spíše budoucí náročné aplikace a hry. Ani iPad Mini (hodnocení kvality velmi dobře, 14 380 Kč za variantu s 3G a 32GB pamětí) nijak z typicky vysokého standardu výrobků Apple neslevuje, ačkoliv je de facto jen menší verzí staršího iPadu 2 s lepším fotoaparátem.

Nyní se však zaměřme na nováčka na poli tabletů, společnost Microsoft. Surface RT (hodnocení kvality dobře, 12 550 Kč za variantu s 32GB pamětí) je prvním tabletem s operačním systémem Windows RT, tedy „ořezanou“ verzí nových Windows 8.

Od plnohodnotné varianty se Windows RT liší především tím, že neumožňují spouštět programy pro osobní počítače. Používat lze pouze předinstalované aplikace (např. odlehčenou verzi Office 2013) a aplikace nabízené v obchodu Windows Store navržené speciálně pro tablety.

Dílenské zpracování tabletu je špičkové, kovový povrch působí velice solidním dojmem a přístroj je i překvapivě tenký. Kvůli jeho šířce je však držení v ruce poněkud nepraktické. Kladem je stojan, bohužel nelze volit jeho sklon. Provozní doba v testech dosáhla téměř úctyhodných deset hodin při přehrávání videa a více než osm hodin při brouzdání přes wi-fi.

Displej s úhlopříčkou 27 centimetrů poskytuje dostatek prostoru i ostrý obraz, rozlišení 1366 x 768 bodů je více než dostatečné a podání barev přesvědčivé. Při přímém srovnání s dosud nepřekonaným velejemným displejem iPadu 3. a 4. generace přesto určitý rozdíl poznáte. Displej je dobře čitelný ze všech úhlů, a to i na přímém světle. Oproti mnoha jiným tabletům se navíc o něco méně leskne, i když ani zde tento neduh nebyl zcela odstraněn. Na denním světle pak obraz trochu bledne, ale to je i u nejlepších tabletů běžné.

Zajímavý doplněk představují dvě volitelné klávesnice, které se k tabletu připojují magnetem a zároveň slouží jako kryt displeje. Levnější volbu představuje Touch Cover s dotykovými klávesami, které nikterak nevystupují (odděleny jsou mělkými žlábky) a při použití neposkytují fyzickou zpětnou vazbu. Zpočátku je tak psaní poněkud neobratné, i když stále mnohem snazší než na virtuální klávesnici na displeji. Dražší model Type Cover s mechanickými klávesami je o poznání lepší, ale pokud nehodláte psát romány, možná vám bohatě postačí levnější a tenčí Touch Cover.

Celkově je Surface RT z hlediska hardwaru skutečně dobrý a výkonný. Aplikace reagují rychle, i když letošní modely iPad stále působí nepatrně svižnějším dojmem. K mírnému zpomalení chodu může docházet napříkklad při spuštění většího počtu aplikací, ale o vážnější problém se nejedná. Rozporuplnější dojem však zanechala softwarová stránka věci.

Stejně jako Windows 8, i varianta RT nabízí dvě rozdílná prostředí: klasickou plochu známou z PC a modernější rozhraní Metro na bázi interaktivních dlaždic. Nové prostředí na tabletu funguje opravdu dobře, ale obsluha tradičního rozhraní pomocí dotykového displeje rozhodně není ideální. Na vině jsou zejména poněkud titěrné ovládací prvky. Ve Windows RT je použití klasického prostředí omezeno na předinstalované aplikace jako Průzkumník, Internet Explorer nebo Office.

S aplikacemi se pojí pravděpodobně největší nevýhoda tohoto jinak kvalitního přístroje. Ty, které jsme zkoušeli, sice působí dobře, jenže jich v současnosti není k dispozici závratné množství. To je jedním z faktorů, které byste při výběru měli vzít v potaz. Lze očekávat, že se nabídka v následujících měsících rozroste, ale náskok tabletů s Androidem a zejména iPadu je prozatím výrazný. Zcela jinak tomu bude u modelu Surface s plnohodnotnou verzí Windows 8 Pro, která umožní instalovat i programy pro PC. Do prodeje se chystá počátkem příštího roku, bude však o poznání dražší, a proto bude konkurovat spíš ultrabookům.


Přihlásit