Test chytrých telefonů 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2013

Kvalitní chytré telefony dnes najdeme nejen mezi drahými přístroji, ale čím dál častěji také v nižších cenových kategoriích. První příčky žebříčku sice nepřekvapivě náleží vlajkovým modelům jednotlivých výrobců, dobré známky však získala většina testovaných mobilů. V dílčích aspektech se přesto znatelně liší a zejména mezi nejlevnějšími modely je třeba vybírat se zvýšenou opatrností.

Během uplynulého půlroku jsme otestovali zhruba čtyřicítku chytrých telefonů. Z nich do aktuálního výběru zařazujeme 28 modelů všech cenových kategorií. Do testu jsme vybrali top modely HTC, LG, Samsung či Sony s operačním systémem Android, nové iPhony od Applu i několik telefonů Nokia s Windows Phone a nový Blackberry s fyzickou klávesnicí.

Kromě kvalitních drahých telefonů je na trhu i řada dobře vybavených přístrojů střední třídy. Nemají sice tak úchvatné a velké displeje, jejich fotoaparáty jsou spíše průměrné a technické specifikace méně ohromující, v testech si přesto nevedly zdaleka špatně. O něco hůře jsou na tom laciné telefony za méně než čtyři tisíce. Tři nejlevnější přístroje v testu uspokojí pouze velmi nenáročné uživatele.

Všechny testované výrobky hodnotíme podle stejných kritérií. V laboratoři mimo jiné testujeme citlivost antény, kvalitu hovorů, vlastnosti displeje nebo odolnost vůči pádu a dešti. Srovnáváme rovněž kvalitu fotoaparátů, výdrž baterií či vhodnost přístrojů pro surfování po internetu, vyřizování e-mailů nebo navigování. Přestože většina testovaných telefonů získala dobré celkové známky, rozdíly nejsou zanedbatelné.

Zjišťovali jsme také, kolik z deklarované vnitřní paměti má uživatel skutečné k dispozici. Výsledky mohou nepříjemně překvapit zejména zájemce o modely s menší kapacitou.


Testované výrobky - mobilní telefony (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony 2010-2015 (440 výrobků)
poslední aktualizace: 4.2.2016


Přihlásit