Test sluchátek 2014

Publikováno v časopise 10/2014

Milovníci hudby mají jasno. S obyčejnými sluchátky dodávanými k mobilním telefonům nebo peckami za pár stovek si moc legrace neužijete. Kvalitní sluchátka přitom nemusí stát tisíce. Za nejlepší v testu si sice připlatíte, ale dobrá seženete i za méně než tisícovku. Test zároveň ukázal, že ne každá dražší a stylová sluchátka nabízejí reprodukci odpovídající své ceně.

Do velkého srovnání jsme zařadili celkem 45 sluchátek v cenovém rozpětí od pěti set do sedmi tisíc korun uvedených na trh v posledních letech. Zaměřili jsme se na sluchátka všech velikostí, výběr jsme však omezili na klasické drátové typy bez elektronického potlačování okolních hluků. V testu se tak objevila sluchátka intraaurální (do uší), supraaurální (na uši) i circumaurální (kolem uší).

Dobrá sluchátka by v první řadě měla mít kvalitní a vyvážený zvuk s dobrým podáním basů, středů i výšek. Největší váhu na celkové známce tak přirozeně měly poslechové testy. Každá sluchátka hodnotila pětice zkušených posluchačů různého věku i hudebních preferencí při přehrávání série záznamů pokrývajících žánry populární hudby, jazzu, klasiky či mluveného slova.

Velmi důležitý, zvláště pak při delším poslechu, je také komfort. Sluchátka by například neměla nikde příliš tlačit nebo samovolně sklouzávat z hlavy či vypadávat z uší. Testující si proto při poslechu všímali i toho, jak je který model pohodlný, zda se snadno nasazuje a dobře sedí, jestli kabel příliš nepřekáží, případně do jaké míry se přes něj do sluchátek přenášejí mechanické hluky způsobené pohybem a třením o oděv. V laboratoři jsme také sledovali akustický únik do okolí a krom měření došlo i na jeho subjektivní posouzení při běžném použití. Naši posuzovatelé se zaměřili také na kvalitu konstrukce, použité materiály či upevnění kabelů i jejich náchylnost k zamotání a snadnost opětovného rozpletení.


Testované výrobky - sluchátka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sluchátka 2014-2016 (117 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2016


Přihlásit