Léčivá síla rostlin: Reveň dlanitá (Rheum palatum Maxim.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2008

Pochází z Číny a Tibetu, do Evropy se dostala v 18. století přes ruské pěstitele. Je to mohutná rostlina vysoká až tři metry. Má velké šťavnaté listy, červenohnědou lodyhu a květy v barevné škále od bílé k červené. Sbírá se oddenek z rostlin starých alespoň tři roky, většinou na podzim v říjnu. Očištěný a rozpůlený se suší zavěšený v průvanu. Při použití umělého tepla by neměla být překročena teplota 50 °C.
Reveň se užívá v lidovém léčitelství jako mírně projímavý prostředek při léčbě poruch trávení, tiší žaludeční a střevní bolesti, jako žlučotvorný prostředek se předepisovala při jaterních potížích. Hořčiny obsažené v droze povzbuzují trávení.
Díky obsahu tříslovin, které brání zvýšené produkci žaludečních šťáv, se užívá proti překyselení žaludku. Přestože v ruském léčitelství se užíval častěji odvar, dávají čeští bylináři přednost rozemletému prášku ze sušených oddenků. Dávka je tolik, kolik se vejde na špičku nože. Užívání reveně je zakázáno těhotným a kojicím ženám, dále pak při močovém písku, ledvinových kamíncích a podobných chorobách; důvodem je vysoký obsah šťavelanů. Toto upozornění platí i pro kulinářské užití rebarbory.
Staří bylináři užívali reveň i zevně. Z velkých rozemletých listů například obklady na revmatické končetiny, horké kašovité obklady na ledviny při močových kamenech.

Přihlásit