Léčivá síla rostlin: Mák setý (Papaver somniferum L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2008

Po staletí pěstovaná kulturní rostlina se v letošním roce objevila na stovkách polí po celé zemi. Její léčebné i „léčebné“ účinky byly známy už řadě starověkých civilizací. Některé archeologické výzkumy se snaží dokázat, že mák používali už neandrtálci. Sumerové ho nazývali bylinou zapomnění. Mléčná šťáva vytékající z nezralých makovic byla poeticky pojmenována jako slzy měsíce a přisuzovala se jako potrava věštícím drakům.
V odborné literatuře se uvádí, že všechny části rostliny – kromě semen – obsahují až 40 alkaloidů, z nichž nejznámější jsou morfin, kodein, narkotin a papaverin. Jejich nejvýznamnější uplatnění je při tišení bolestí. Používání těchto látek je regulováno zákonem. U nás běžně pěstovaný mák však neobsahuje zdaleka takové množství alkaloidů, jak si mnozí představují. K tišení bolesti či posílení spánku se kdysi doporučovalo vysypat semena z vysušených makovic a ty poté svařit.
Od tohoto lektvaru se dávno upustilo, protože neodborné užívání může vyvolat závislost, otravu i smrt. Při problémech se spánkem se nabízí k užití celá řada rostlin, o kterých jsme už v našem seriálu psali.
Zajímavé jsou vlastnosti makových semen. Obsahují řadu minerálů (hlavně hořčík, vápník, draslík a fosfor) a jsou zásadotvorná, což je obzvlášť cenné, protože v našich jídelníčcích bohužel převažují potraviny kyselé nebo vyvolávající kyselou reakci v těle.

Přihlásit