Léčivá síla rostlin: Jalovec obecný (Juniperus communis L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2008

Na chudých písčitých a kamenitých půdách rostou u nás dnes již chráněné keříky jalovce. Jednou za dva až tři roky na nich dozrávají modročerné bobulky jalovčinek, které jsou od středověku ceněnou bylinářskou surovinou. Protože zákon jejich sběr zakazuje, nezbývá, než je zakoupit sušené v lékárně.
Nejdůležitější léčivou složkou jsou typické jalovcové silice. Mají silné desinfekční účinky; jalovec byl dříve hojně užíván při epidemiích např. černého moru. Protože má navíc i silné močopudné účinky, indikoval se při urologických problémech. Dnes se od tohoto užití ustoupilo, neboť velmi dráždivě působí na ledviny. Tyto negativní účinky bohužel omezují i jeho (zejména vnitřní) užití v oblasti, kde je nejsilnější – v revmatologii, při bolestech kloubů a páteře. Pro tyto účely se dnes nejčastěji doporučují pravidelné koupele v odvaru z jalovčinek nebo mladých jarních výhonků (můžeme je získat z keřů pěstovaných k okrasným účelům v zahradách), které jsou relativně bez nežádoucích vedlejších účinků. Podobně je to s použitím mastí nebo olejů, které působí mírně dráždivě a zlepšují tak prokrvení a hojivé pochody v místě užití. Obecně však platí, že jalovcovou drogu je lepší použít vždy až po poradě s odborníkem. A to přesto, že v literatuře můžeme narazit i na různá doporučení žvýkat (nejen) po ránu jalovcové kuličky k očištění organismu, opět zejména při revmatických potížích. Alergicky však na tuto bylinu reaguje více než polovina populace.
Alergické reakce většinou nepůsobí při rozumném užívání gin – vedlejší produkt lékárnických výzkumů holandského lékaře Francisca Sylvia, který se snažil z jalovce vytvořit močopudnou tinkturu. Jalovčinky se používají i jako koření, zlepšují trávení zejména těžkých masitých jídel, odstraňují bolesti žaludku způsobené špatným trávením a podporují vylučování žluči. Jalovcové větve se dříve, hlavně v Rusku, používaly i k výzdobě obydlí, která navíc působila jako přírodní deodorant s desinfekčními účinky. Jalovec byl považován i za rostlinu s ochrannými magickými vlastnostmi. Zasazen před vchod domu bránil ve vstupu čarodějnicím (leda by uhodly, kolik jehlic na keři roste).

Přihlásit