Léčivá síla rostlin: Routa vonná (Ruta graveolens L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2006

Přestože jde o rostlinu, která se v léčitelství užívá už od antiky a v různých dobách jí byla přisuzována silná magická moc, užívá se dnes routa poměrně málo a velmi opatrně. Tato rostlina, původem ze Středomoří, u nás volně neroste, pěstuje se na zahrádkách, na jižní Moravě občas zplaňuje. Stálezelený keřík dorůstá půlmetrové výšky a žlutými květy vykvétá do bohatých vrcholíkových květenství. Sbírají se listy před rozkvětem nebo kvetoucí nať mladých rostlin. Je nutné použít rukavice, protože šťáva z rostliny způsobuje vlivem slunečního záření nepříjemnou a bolestivou dermatitidu. Sušená droga už tuto nectnost naštěstí nemá.
Jak název byliny napovídá, účinnou složkou jsou zejména vonné silice, které ve větším množství působí toxicky. Zásadně se proto nesmí překročit doporučené dávkování! Routa se dnes užívá zejména pro své skvělé účinky na krevní a oběhový systém – zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběhový systém, odstraňuje z cév vápenaté usazeniny, snižuje vysoký tlak, zejména když je způsoben poruchami ledvin, na které má rovněž blahodárný účinek. Zlepšení krevního oběhu zvyšuje tonus dělohy, takže přispívá při léčbě menstruačních poruch a bolestí, zároveň silně prokrvuje pánev, takže je zakázáno ji užívat v době těhotenství! Má i účinky spazmolytické (tlumí křeče), takže je vítanou úlevou zejména při ledvinových kolikách.
Čaj z routy je skvělý i na různé bolesti a návaly do hlavy, má zklidňující účinky a to i u epilepsie. Necelou čajovou lžičku sušené routy louhujeme deset minut v šálku vroucí vody a nepodáváme víc než dva šálky denně! Lepší je kombinovat routu s podobně působícími bylinami a tak ji „naředit“. Nedoporučuje se ani její dlouhodobější užívání.

 Bylinky při chřipce a nachlazení
Chřipka je nemoc celého organismu, důležité je vyležet se a odpočinout si: černý bez, lípa, tymián, mateřídouška, jitrocel, vrba, yzop, cibule a česnek. Aromaterapeuticky oleje jehličnatých stromů: jedle, borovice, smrk i cizokrajných stromů jako eukalyptus a tee tree. Dobré jsou v těchto případech i všechny byliny, které stimulují imunitní systém: rakytník, bedrník, divizna, echinacea, yucca.


Přihlásit