Léčivá síla rostlin: Pšenice setá (Triticum sativum L.)

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2005

Další kulturní plodinou, která v červenci zraje na mnoha polích, je pšenice. Pěstuje se v mnoha odrůdách; za nejkvalitnější z hlediska léčebného se považuje pšenice špalda.
Používá se pšeničné zrno, velmi často naklíčené, hodnotným zdrojem léčivých látek jsou také pšeničné otruby nebo pšeničná sláma. Otruby se uplatní při léčbě nemoci tlustého střeva – divertikulóze. Výchlipky, které se v trávicím traktu při divertikulóze tvoří, znesnadňují průchod potravy tělem, ta ve střevech zahnívá, způsobuje nadýmání a jakousi „vnitřní otravu“ organismu. Vláknina z otrub (podávaná nalačno) je navíc vynikající ochranou před zácpou. Otruby mají uklidňující a obnovující vliv na vyčerpanou psychiku.
Pšeničné klíčky jsou hodnotným zdrojem vitaminu E. Olej z klíčků je součástí speciálních kosmetických produktů a má výrazné hojivé účinky. Naklíčená pšenice má příznivý vliv na snižování a udržování tělesné hmotnosti.

 

Byliny v červenci


Příroda se proměnila v jednu velkou lékárnu. Suchý a horký červenec je ideální doba pro sbírání kvetoucích natí mnoha volně rostoucích rostlin: levandule, sléz, merlík, pcháč oset, meduňka, lnice květel, silenka nadmutá, třezalka, mateřídouška, vrbka úzkolistá, řepík lékařský, maceška polní; jedná se většinou o houževnatější byliny, které rostou pomaleji. Stejně tak je tomu u listů, které v létě sbíráme: jitrocel kopinatý, máta peprná, do poloviny měsíce ještě sbíráme i mladší listy na lísce. Začátkem července mnohde ještě kvete černý bez nebo lípa srdčitá. V lidovém léčitelství našla uplatnění i velká část kulturních rostlin – všechny druhy obilí, len, mák, nebo plody, které právě dozrávají v ovocných sadech: meruňka, třešně a višně. První velkou úrodu máme i na bylinkové zahrádce, je možné sklidit všechna „klasická“ koření: majoránku, bazalku, tymián, libeček, saturejku a další, stejně tak je připravena vysetá máta, jablečník, lichořeřišnice, meduňka nebo právě rozkvetlý yzop. Pokud rostliny ostříháme na začátku kvetení, rychle obrazí a dočkáme se do konce léta ještě jedné úrody!


Přihlásit