Léčivá síla rostlin: Čekanka obecná (Cichorium intybus L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2008

Na blankytně modré květy čekanky narazíme v přírodě velmi často, protože patří mezi jednu z nejhojnějších léčivek v naší přírodě. Roste téměř všude, poměrně často jako plevel. Přesto je zřídkakdy k dostání a zájemce o její použití si ji musí nasbírat sám. Nejúčinnější částí rostliny je kořen, který se sbírá na podzim. Opláchne se, osuší, rozřeže a suší nejlépe při umělé teplotě do 50 °C. Je to namáhavější práce, proto mnozí bylináři navrhují sbírat květ, který obsahuje sice menší množství účinných látek, ale jejich složení je totožné.
Květ sbíráme kolem poledne za slunečných dnů. Sušením se ztrácí modrá barva. Pro léčebné účely se sbírají pouze divoce rostoucí rostliny, nikoliv šlechtěné kultivary.
Čekanková droga obsahuje významné množství hořčin a inulinu. Podporuje trávení, zlepšuje látkovou výměnu, funkci žlučníku a jater. Má lehce močopudné účinky. Uvnitř trávicího traktu působí i protizánětlivě. Čekankové čaje dokonce pomáhají i proti ledvinovým a žlučníkovým kamenům. Kromě toho, že zlepšuje chuť k jídlu, přidává se i do bylinných směsí proti cukrovce. Doporučuje se také pro osoby s citlivým žaludkem a žaludečními vředy. Protože výrazně upravuje pochody v trávicí soustavě a podporuje tak vylučování škodlivin z těla, patří k tzv. krev čistícím bylinám. Posilující jarní čaj tvoří směs dílu čekankové natě, polovičního dílu meduňkové natě a kořene jehlice a čtvrtinového dílu natě čubetu a tymiánu. Sklenička odvaru z kořene vypitá před každým jídlem je výborným prostředkem proti zápachu z úst. Stejný odvar podporuje tvorbu mateřského mléka. Čekankový čaj má navíc příznivý vliv na centrální nervovou soustavu. Pomáhá i při tzv. cestovní zácpě, kterou trpí řada lidí při změně místa pobytu. Čekanku je možné použít i zevně. Nálev z květů poslouží k výplachům očí při zánětech spojivek. Obklad z čekanky pomáhá na bolavé klouby.
Čekanka je i zajímavou potravinou. Mladé lístky se přidávají do salátů, polévek a divokých špenátů. Květy je možné zdobit cukrářské výrobky jako dorty a poháry. Z praženého kořene se připravuje kávová náhražka vhodná zejména pro lidi přecitlivělé na kofein.

Přihlásit