Léčivá síla rostlin: Mučenka opletní (Passiflora incarnata L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2008

Tuto jihoamerickou liánu, která ve své domovině dorůstá až do pětimetrové délky, můžeme v literatuře objevit pod mnoha různými názvy – mučenka opletní, pletní nebo nachová či červená, lidově se jí říká Kristova koruna nebo Kristův květ.
Bývala oblíbenou domácí květinou našich babiček a dodnes na ni v několika různých kultivarech můžeme v domácnostech narazit. Její efektní květ se otevírá odpoledne a vydává omamnou vůni. O léčivých účincích této byliny, ceněné léčivky starých Inků, víme díky Monardesovi – účastníkovi dobyvačných cest Francisca Pizarra, který ji i pojmenoval. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje významné množství harmalových alkaloidů, které mají poměrně silné sedativní účinky. Její velkou výhodou je, že není návyková. Nedoporučuje se však pacientům, kteří mají nemocná játra, a malým dětem. Dříve oblíbený nálev dnes stále častěji (vzhledem k dostupnosti) nahrazují různé extrakty a tinktury, které jsou i součástí řady komerčních léčiv.
Mučenka je rostlinou, která ukáže své schopnosti těm, kteří mají problémy s nespavostí, trpí pocity psychického napětí a úzkosti. Působí též jako kardiosedativum. Osvědčila se při předrážděnosti v období klimakteria, dříve se používala i při epilepsii, ale od toho už se dnes víceméně ustoupilo. Protože uklidňuje i hladké svalstvo v trávicí soustavě, doporučuje se i k uklidnění trávení. Jihoamerickými indiány byla mučenka používána i jako hojivý obklad první pomoci na zevní poranění kůže a pohmožděniny. V našich podmínkách, kde není snadno dostupná, se většinou používá ve směsích s podobně působícími bylinami, jako je kozlík, meduňka nebo třezalka. Vzhledem k psychickým nárokům, které hektická doba na každého z nás klade, by bylo jen rozumné, kdyby se tato dříve tolik oblíbená pokojová rostlina do našich domovů hojněji vrátila. Tím spíš, že je na pěstování velmi nenáročná.

Přihlásit