Léčivá síla rostlin: Ořešák královský (Juglans regia L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2005

Hojně pěstovaný mohutný strom je ozdobou mnoha venkovských zahrad a dvorů. Mladé a nepoškozené listy bez řapíků sbíráme v červnu a rychle je usušíme, nejlépe umělým teplem nepřesahujícím 40 °C (při pomalém sušení listy hnědnou a ztrácí velké množství silic).  Zelená část oplodí se sbírá před dozráním plodu a suší se stejně jako listy. Droga obsahuje třísloviny, silice, antibakteriální látky a hořčinu juglon.
Čaj z listů ořešáku čistí krev (čímž zrychluje léčbu kožních chorob), snižuje lehce krevní tlak a jako pomocná bylina se užívá i při cukrovce. Silný odvar z ořechového listí odstraňuje nepříjemné pocení nohou. Kúra se provádí denně po dobu 2 až 4 týdnů a preventivně se v následujících týdnech občas opakuje. Antiseptické účinky odvaru ho předurčují ke kloktání a výplachům při zánětech v ústní dutině. Některé prameny uvádí i účinné působení při bělavém výtoku – užívá se jako sedací koupel.
Nejznámější a nejpříjemnější užití je ale pro řadu lidí ve formě ořechovky – receptů je nepřeberné množství, skoro v každé rodině, která si ořechovku vyrábí, se najde drobná specialita. Nejjednodušší recept je tento: na láhev silné pálenky vezmeme 150 g nezralých ořechů (ještě jdou propíchnout jehlou), které najemno pokrájíme. Přidáme kousek skořice (možno i hřebíček, kardamon, badyán a další dle osobní chuti a odvahy experimentovat), dobře uzavřeme a necháme alespoň čtyři týdny stát na teplém a slunečném místě. Směs během té doby několikrát změní barvu od jedovatě zelené přes černou a hnědou.
Po dozrání ji jemně přefiltrujeme a podle chuti doplníme vodou, cukrovým sirupem, někdo v této fázi přidává rum. Likér, který bude i dále zrát a zajímavě měnit svou chuť i barvu, nalijeme do čistých lahví a pijeme denně stopku před jídlem. Pokud se příliš zakalí, znovu ho přefiltrujeme.

Přihlásit