Léčivá síla rostlin: Líska obecná (Corylus avellana L.)

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 2/2006

Nenáročný, hojně rozšířený český keř najdeme v listnatých hájích, na krajích lesů a na mezích, často se i pěstuje na zahradách; zde v posledních letech začínají převládat vyšlechtěné odrůdy, užitečné většími ořechy než u lísky volně rostoucí. Nejčastěji se sbírá lískové listí. Mladé, nepoškozené se trhá od května do poloviny července v dopoledních hodinách. Méně častý je sběr kůry, tu sloupneme před olistěním keře z mladých větví.

Vnitřně užívaná líska pomáhá ve formě čajového nálevu při problémech se střevní peristaltikou, zánětlivých chorobách střev a průjmech. Pro zevní užití si připravíme odvar (doba varu je 5 až 10 minut). Koupele v lískovém odvaru přinesou úlevu při hemeroidech a při různých ekzémech. Obden užívané koupele rukou a nohou jsou účinným prostředkem při degenerativním onemocnění kloubů – artróze.
Vnitřně při artróze, ale i jako antisklerotikum, pro povzbuzení činnosti jater, při doléčování žloutenky.
Pro povzbuzení plicní činnosti je velmi výhodná tinktura z pupenů lísky. V nich je množství léčivých látek mimořádně komplexní! V kosmetickém průmyslu nahrazuje líska často dražší vilín virginský. Obklady z lískového nálevu oživí unavenou pleť, zatáhnou drobné vrásky a jizvičky.Přihlásit