Léčivá síla rostlin: Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2008

Tento bodlák má tak krátkou lodyhu, až se zdá, že listy i květ vyrůstají přímo ze země. Poměrně široké květy se před deštěm a na noc zavírají. Kvete v červenci a srpnu. Na pupavu narazíme už jen zřídka, většinou na suchých loukách, mezích, pastvinách a výhřevných křovinatých stráních. Jedlé květní lůžko chutná podobně jako kedlubna. Pro své léčivé vlastnosti se ale sbírá nepříjemně páchnoucí kořen. Dobývá se ze země na podzim, zkušenější bylináři kořen poznají už na jaře a sbírají ho v květnu, kdy je obsah účinných látek ještě větší. Umytý kořen se rozpůlí a suší; umělé teplo se používá až k dosušování a teplota nesmí překročit 40 °C. Droga snadno vlhne, proto se musí občas dosušit.
Pupava stojí u nás poněkud stranou zájmu, ale v německy mluvících zemích je oblíbenou léčivkou. Má velké využití v urologii. Působí močopudně a desinfekčně, předepisuje se při infekčních zánětech močových cest. Protože je zároveň i potopudná, podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Obecně pomáhá při horečnatých onemocněních bakteriálního a virového původu, při čištění organismu. Dále proti katarům, zahlenění dýchacích cest. Doporučuje se i při zánětlivých onemocněních prostaty. Pupava pomáhá proti střevním parazitům, pupavové víno vypuzuje tasemnice.
Zevně se desinfekční schopnosti pupavy užívají při léčbě plísní na nohách. Zajímavý je návod, který doporučuje střídavě koupat nohy v horkém odvaru vlaštovičníku a studeném odvaru z pupavy. V chladném roztoku necháme nohy deset vteřin a v horkém půl minuty. Opakujeme sedmkrát. Poté se ještě nohy ošetří protiplísňovou mastí.


Přihlásit