Léčivá síla rostlin: Borovice (Pinus)

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2005

Stálezelený jehličnatý strom, který roste běžně v našich lesích od nížin po vyšší polohy, zejména na sušších a písčitých půdách. Užívanou částí je pupen, který se sbírá v dubnu, ještě před otevřením.
Opatrně se suší v tenkých vrstvách a skladuje se v dobře uzavřených nádobách, aby se účinné látky – silice a pryskyřice – zbytečně nevypařovaly do vzduchu.
Borovice se užívá hlavně jako expektorans (usnadňuje vykašlávání tím, že pomáhá rozpouštět hleny) a jako mírné sedativum. Vnitřní užívání je vzhledem k mírné dráždivosti a nutnosti dodržovat přesně dávky řídké. Zevní užití má příjemnou formu inhalace nebo koupele. K inhalaci krátce svařte šest lžic nasekaných pupenů (ale během roku je možné použít i čerstvé jehličí, jen obsah účinných látek je poněkud nižší) ve dvou litrech vody. S hlavou přikrytou ručníkem či prostěradlem inhalujte vonné páry 10 až 15 minut. Pro přípravu zklidňující koupele použijte stejné množství drogy, jenom ji před svařením nechte dvě hodiny louhovat ve vlažné vodě. Podobného účinku s menší námahou dosáhneme, pokud si koupíme už hotovou přírodní silici.
Z pupenů je možné připravit tinkturu, která pomáhá při regeneraci tvrdých tkání, chrupavek a kostí při degenerativních formách revmatismu.

Přihlásit