Jak vybrat vysavač

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 2.11.2022

Bez čeho se domácnost neobejde? Bez sporáku (či alespoň vařiče), chladničky s mrazákem, automatické pračky, žehličky a samozřejmě že v základní sestavě nesmí chybět vysavač. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru podlahového vysavače, dozvíte se o přednostech sáčkových a bezsáčkových technologií a také jsme pro vás připravili pár rad pro snadnější úklid.

Kolik wattů?

Snad právě proto, že vysavače patří mezi výrobky, jejichž kvalitu v obchodě snadno nepoznáte (a často ani doma, třeba jak vysoká je schopnost vysavače zadržovat prach), „operují“ mnozí výrobci a zejména prodejci s počty wattů (úspěšně, neboť to na kupující zabírá). Jenže bohužel jednoduchá rovnice čím vyšší výkon motoru, tím vyšší účinnost vysávání, naráží na jeden nesmírně důležitý moment: konstrukce kobercové hubice, či rotačního kartáče (je jedno, zda elektrického nebo turbo) a konstrukce těla vysavače. Není-li vše v naprostém souladu (a to bohužel také nepoznáte), nedostaví se očekávaný výsledek – čisto, a to ani kdyby výkon motoru byl jakkoliv vysoký.

Nyní se navíc v obchodech setkáte s trendem zcela opačným - tzv. zelenými vysavači. Mají nabízet stejnou sací účinnost a výkon jako modely s vysokým příkonem. Ze strany výrobců jde samozřejmě o sázku na popularitu úspor energie, ale zároveň jde o důkaz, že výkon není relevantním údajem - zelené vysavače totiž skutečně mohou dosahovat stejných výkonů, za předpokladu, že mají kvalitní konstrukci a hubice.

Počet filtrů nerozhoduje

Obdobným prodejním lákadlem jsou počty filtrů (ve stylu: čím více, tím lépe) a zejména přítomnost filtru HEPA – jako důkaz, že si vysavač hravě poradí se zadržením nejjemnějšího prachu, takže se z něj zpět do místnosti nic nevrátí. Málokdo ví, že do počtu filtrů vysavače se započítávají i vrstvy prachového filtru (sáčku), které mohou být dvou i třívrstvé (a počet filtrů hned naskočí). Použité filtrační materiály jsou bezesporu srdcem každého vysavače. Záleží však nejenom na jejich účinnosti, nýbrž i na jejich uložení a na konstrukci těla vysavače. Vzduch, který nese prach, musí při průchodu filtry překonávat značný odpor. Objeví-li se jakákoliv netěsnost, byť malá, zachová se jako většina lidí: namíří si to cestou nejmenšího odporu.

Netěsnosti (opět je stěží poznáte) se tak podepisují na velkém průchodu prachových částic zpět do místnosti. Řečené samozřejmě platí i pro HEPA filtry, ke kterým se obecně váže vysoká účinnost zachycování prachových částic; a opět – podmínkou „využití“ vysoké účinnosti je těsnost filtru ve vysavači.

I když v obchodě nepoznáte, zda ten který model bude pracovat dobře, přesto byste o vysavačích měli vědět něco víc, abyste riziko přehmatu snížili na minimum.

Výběr vysavače

Pro dobrou práci vysavače jsou rozhodující dva momenty:

Konstrukce kobercové/podlahové hubice či rotačního kartáče (elektrický, turbo). Tvar hubice musí zajistit její dobré přisátí na koberec a rozložení sacího výkonu po celé šířce hubice.

Sací výkon – rozhodující je výkon, který je změřen a udáván pro kobercovou hubici (kartáč), resp. její trysku. Někteří výrobci ale udávají sací výkon změřený na vstupu do „těla“ vysavače, resp. neudávají, kde byl sací výkon měřen. Takový údaj nemá vypovídací hodnotu a je zavádějící, neboť výkon sání se průchodem přes hubici (kartáč), trubky a hadici snižuje.

  • Rotační kartáče (elektrické, turbo) oproti klasickým hubicím zvyšují účinnost vysávání prachu a nečistot z koberců. Jejich použití na tvrdých podlahách je však zbytečné, lépe zde poslouží klasické hubice.
  • Papírový prachový filtr (sáček) slouží jako první filtr vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za papírovým filtrem následují filtry před a (zpravidla) za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače do okolního prostředí. Vrstvy papírového filtru (zpravidla dvou i třívrstvé) se započítávají do celkové filtrace vysavače. Schopnost vysavače zadržovat prach nestojí pouze na počtu filtrů, neboť se na ní pozitivně a naopak i negativně podílí konstrukční těsnost přístroje (vzduchové proudy, které nesou prach, mohou filtry „obcházet“ a znovu jej „odevzdat“ do místnosti).
  • Vysavače, které zachycují prach a nečistoty do vody, mají oproti těm klasickým vždy nižší sací výkon, aby se předešlo nasátí vody do motorů. Nutná je pečlivá údržba po každém použití, aby se předešlo potenciálnímu nebezpečí množení mikroorganismů uvnitř přístrojů a jejich „vyfukování“ do prostředí místnosti.
  • U vysavačů, které ukládají prach a nečistoty do speciálních prachových nádob (bezsáčkové vysavače s cyklónovou jednotkou či bez ní), se musí počítat se zhoršenou manipulací při jejich vyprazdňování (nehygienické, nutno provádět u venkovních kontejnerů). Vyprazdňování nikdy nesvěřujte dětem, alergikům a astmatikům.
  • Malé, tzv. kompaktní (a stojanové) vysavače s menším objemem prachového filtru jsou vhodné pro uklízení malometrážních bytů, případně jako druhé vysavače do bytů velkých. Dobře odvedou svoji práci na tvrdých podlahách, na kobercích se s klasickými přístroji nedají příliš poměřovat.
  • Do prostor, ve kterých převažují koberce, jsou nejvhodnější klasické vysavače odpovídajícího sacího výkonu a výkonu motoru a s velkou kapacitou prachového filtru (sáčku).
  • Centrální vysavače jsou rozšířené v severských zemích, ale pomalu se začínají dostávat i do Evropy. Jsou velmi praktické zejména ve velkých domech nebo vícepatrových bytech, protože se vyhnete tahání vysavače po jednotlivých místnostech. Dlouhá flexibilní hadice je zapojena do zásuvek, které jsou připojeny k ústřednímu vysavači ve sklepě nebo v garáži. Zásobník na prach stačí vyprázdnit třikrát až čtyřikrát do roka.

Jak nejlépe uklízet

Čím pomaleji a rovnoměrněji povedete kobercovou hubici či rotační kartáč po koberci, tím více nečistot může vysavač posbírat. Jedno a to samé místo přejíždějte vícekrát, aby se do útrob vysavače dostaly i ty nečistoty, které jsou hlouběji usazené v koberci.

  • Při vysávání je vhodné otevřít okna, aby polétavé prachové částice mohly proudy vzduchu vynést ven.
  • Při vysávání se příliš neohýbejte, buďte co nejvíce vzpřímeni, abyste předešli bolestem zad. Výhodou jsou teleskopické trubky, které umožňují odpovídající výškové nastavení.
  • Přisává-li se kobercová hubice ke koberci a je-li k jejímu posunutí zapotřebí hodně síly, snižte sací výkon vysavače. Kvalitní vysavače budou i tehdy vysávat dobře a efektivně.

Údržba vysavače

  • Jakmile je papírový prachový filtr (sáček) plný, musí se vyměnit; nečekejte do okamžiku, kdy vysavač začne špatně táhnout.
  • Vysáváte-li jemný prach (např. po stavebních úpravách), sáček ihned vyměňte bez ohledu na jeho naplnění.
  • Do vysavače používejte pouze originální papírové prachové filtry, které doporučuje výrobce.
  • Filtry před a za motorem včas vyměňujte, případně je vyčistěte (pokud to umožňují). Při výměně používejte originální filtry doporučené výrobcem.
  • Pravidelně kontrolujte kobercovou hubici či rotační kartáč, aby vrstvy nalepených nečistot neucpávaly jejich sací trysky. Včas je zbavujte namotaných vlasů, nití, zvířecích chlupů a podobně, abyste zachovali účinnost jejich práce.

Detaily, které se počítají

Plastové hadice jsou často vyztuženy kovovými kroužky, aby byly pevnější, zároveň s tím ale stoupá také jejich cena. Pokud jde o trubice, plastové jsou lehčí, ale modely z hliníku nebo chromované oceli jsou pevnější. Ověřte si počet a kvalitu jednotlivých násad: malá hubice (na záclony a polštáře), velká hubice (na radiátory) a sací prachovka jsou nutností. Užitečná je také možnost upevnění těchto nástavců na samotný vysavač nebo trubici, abyste je v případě potřeby nemuseli zdlouhavě hledat.

Tím, co si můžete vyzkoušet v obchodě, je jednoduchost zacházení s jednotlivými vysavači. Při rozhodování o koupi se nebojte vysavač otevřít a ujistit se, jak snadná je výměna sáčků. Některé modely vyžadují čistění prachové nádoby, respektive vyčištění filtru po každém použití. Vysavač by měl být snadno ovladatelný a měl by disponovat regulátorem výkonu. Všechny ovládací prvky by se měly snadno používat. Optimální je, pokud má vysavač po obvodu pryžový „nárazník“, který chrání vysavač a váš nábytek před poškrábáním při náhodné srážce.

Robotické vysavače

Výběru robotického vysavače se blíže věnujeme v samostatném nákupním průvodci – Jak vybrat robotický vysavač.

Databáze testovaných výrobků

Tyčové vysavače (31 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2024
Vysavače (20 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2024
Tyčové vysavače 2019–2023 (129 výrobků)
poslední aktualizace: 27.4.2023
Vysavače 2015–2023 (255 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit