Test vysavačů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2023

Správný vysavač by vás měl zbavit nečistot na jakémkoliv povrchu. Jak ale dokládají naše testy podlahových modelů, nalézt skutečně univerzální vysavač nemusí být tak snadné. Spoléhat se nedá ani na cenovku. Zkoušky nově absolvovalo 15 sáčkových a 10 bezsáčkových modelů. Rozdíly jsme zaznamenali ve všech vysávacích disciplinách, v jednom případě nás také zklamalo selhání ve zkoušce filtrace prachu.

Další testované vysavače

V naší online databázi na stránce www.dtest.cz/vysavace naleznete přes 200 dříve otestovaných sáčkových i bezsáčkových vysavačů. Výsledky jsou dostupné předplatitelům.

V dTestu každoročně testujeme robotické vysavače, tyčové vysavače, ale i klasické podlahové vysavače. Zaměřujeme se jak na spotřebiče se sáčkem, tak i s prachovou nádobou. Naše webová databáze obsahuje více než 250 výrobků. Testovací program se osvědčil, proto zůstává v posledních letech neměnný.

Testovací procedury jsou nastaveny tak, aby výsledky byly užitečné pro většinu českých domácností. Vysává se na kobercích i tvrdých podlahách. Mezi vysávané nečistoty patří prach či chlupy. Nezapomínáme ani na vysávání v obtížně přístupných místech – v rozích, u zdí či ve škvírách.

Alergici by měli volit vysavače, které mají velmi dobrou nebo alespoň dobrou známku za zkoušku filtrace prachu. Takové výrobky dovedou udržet prach v sáčku či nádobě a nevypouští je zpět do místnosti.

Správný vysavač by vám při úklidu domácnosti, ať už obýváku, kuchyně, nebo třeba koupelny, neměl házet klacky pod nohy. Zkoušky obsluhy zahrnují sestavení a přípravu, úchop, ovladače a indikátory, snadnost vysávání koberců, podlah, schodů i jiných povrchů, údržbu a čištění, výměnu výfukového či motorového filtru a také snadnost uskladnění.

K čemu by vám byl dobře vysávající vysavač, který byste museli brzy vyměnit za nový? Zátěžový test zkoušel výdrž motoru a také navíjení kabelu. V neposlední řadě se na celkové známce podílela také spotřeba elektrické energie a hlučnost.

Souboj vysavačů známých značek

Při výběru vysavačů do testu se snažíme potěšit co nejvíce z vás. Většina otestovaných produktů tak byla vyrobena známými značkami. V tomto testu i ve webové databázi tudíž najdete zástupce velkých jmen, jako je Bosch, Concept, Elextrolux, Eta, Hoover, Miele, Nilfisk, Philips, Rowenta, Sencor a další.

Pokud vám v současném výběru chybí model vaší oblíbené značky, doporučujeme zkontrolovat webovou databázi. Je možné, že vámi vyhledávaný model byl otestován již dříve.

Co v recenzích vysavačů běžně nenajdete

Testy vysavačů probíhají v akreditované laboratoři. Díky tomu je pro všechny produkty možné nastavit rovné podmínky. Zkoušky jsou nestranné, nejsou a nemohou být placené či jinak ovlivněné výrobci a zvolené produkty se nakupují v běžné maloobchodní síti.

Zátěžové testy dovedou simulovat několikaleté používání – to je počin, který v komerčních testech prakticky nelze zopakovat.

Zajímavosti z testu vysavačů

Problémy na kobercích: Pokud jste si četli loňský, případně některý ze starších testů podlahových vysavačů, možná si vybavíte, že k zásadním a kritickým zkouškám patřilo vysávání na kobercích. Letošní výsledky přinesly obdobná zjištění. Vysávání chlupů se ukázalo být velkým oříškem a projevilo se řadou nelichotivých známek. Zklamalo i mnoho výrobků, které si v ostatních vysávacích zkouškách vedly slušně.

Rozdíly na dlažbě: Další zkoušky vysávání sice již nebyly tak velkým strašákem jako chlupy na koberci, o překvapení i zklamání však přesto nebyla nouze. Rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími výkony na dlaždicích byly značné. Zatímco nejlepší vysavač po třech pohybech zbavil podlahu 98 % prachu, nejhorší model pohltil pouze necelých 42 %.

Nic pro alergiky: Filtrace vysavačů obvykle nebývá problém. Občas však v testech narážíme i na výrobky, které se vymykají normálu a mizernou filtrací se postarají o pád na dno tabulky. Filtrační hříšník byl tentokrát pouze jeden, zato ale pořádný. Zmiňovaný výrobek totiž vypustil dohromady 6,6 % částic. V jeho případě se tak pohybujeme v úplně jiných řádech než u soupeřů. Nejnižší možné skóre za filtraci ho tak nemohlo minout.


sáčkové vysavače (porovnat)

bezsáčkové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače (255 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit