Test vysavačů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2016

Už jsou to téměř dva roky, co vstoupilo v platnost evropské nařízení o ekodesignu. V obchodech tak už nenarazíte na vysavač s příkonem přesahujícím 1600 W. Testy ukazují, že toto omezení nepředstavuje pro výrobce vážný problém. Do výběru jsme zařadili 24 sáčkových i bezsáčkových vysavačů různých cenových kategorií s příkonem mezi 600 a 1000 W. Řada z nich příjemně překvapila, narazili jsme ale i na takové, které špatně filtrují prach nebo jsou nadmíru hlučné. Výsledky dalších 18 otestovaných přístrojů naleznete v naší webové databázi.

Vysavač je spojencem člověka v boji s nepořádkem již více než sto let. Za tu dobu se postupně vyvinul do nejrůznějších podob. Nejrozšířenějším typem jsou dnes vysavače podlahové, které pravidelně zařazujeme do našich testů. V letošním výběru naleznete přístroje s cenou v rozmezí 1500 až 10 490 Kč. Čtvrtina vybraných vysavačů využívá bezsáčkovou technologii.

Zvířecí chlupy a koberce jako by pojila takřka osudová přitažlivost a při jejich odstraňování se v případě koupě nevhodného vysavače budete muset obrnit velkou dávkou trpělivosti. Několik námi testovaných modelů do domácností s chlupatými mazlíčky opravdu doporučit nemůžeme. U některých vysavačů došlo jen k zanedbatelnému úniku prachu, jiné se takovým výsledkem pochlubit nemohou. U nejhoršího modelu byl zaznamenán únik 11 % prachových částic.

Testy hlučnosti vysavačů přinesly pestré výsledky. Nehlučnějšímu vysavači se podařilo překonat hranici 90 dBA, což pro představu odpovídá hluku jedoucího vlaku. Zkoušku životnosti motoru, která simuluje více než pětileté používání vysavače, jeden z vysavačů nedokončil.


Testované výrobky - vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače (255 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit