Test vysavačů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2014

Vysávání není zrovna atraktivní činnost, a když vám ji navíc ztěžuje nekvalitní nebo nepraktický přístroj, je o to nepříjemnější. Naše testy ukazují na ty modely, které vám budou dobrými pomocníky při úklidu, a naopak varují před nekvalitními kusy. Otestovali jsme téměř tři desítky vysavačů se sáčkem i bez a nabízíme jejich porovnání. Opět jsme bohužel narazili na případy, kdy vysavače neplní jednu ze svých základních funkcí, kterou je filtrace prachu. Zhruba polovina pak měla problémy při zkoušce vysávání prachu z mezer a spár.

UPOZORNĚNÍ: Test zahrnuje i produkty, které se již neprodávají z důvodu nařízení Komise EU č. 666/2013. Vysavače dodávané na trhy v EU nesmí mít od 1. září 2014 příkon vyšší než 1600 wattů. Maximální roční spotřeba vypočtená na základě průměrného použití je omezena na 62 kilowatthodin.

Vysavače testujeme na kobercích i dřevěných podlahách, v rozích, podél stěn a měříme také šířku záběru hubice. Testujeme speciální hubice pro vysávání koberců, pokud jsou součástí balení. Při vysávání vláken jsou většinou účinnější ty, které mají rotační kartáč, ale není to pravidlem. Všechny vysavače vystavujeme také zátěžovému testu trvajícímu dlouhých 550 hodin. Dobrou zprávou je, že všechny uspěli.

V aktuálním testu se věnujeme problematice výrobcem udávaného příkonu a sacího výkonu. Tyto dvě veličiny spolu totiž souvisejí jen na oko a výrobci toho využívají ke zmatení spotřebitele. Kvalita vysávání mimochodem nezávisí jen na samotném příkonu nebo výkonu vysavače, ale také na konstrukci hubice. Svoji roli hraje například tvar a délka kartáčků. Podrobnosti se dočtete v celém článku.

Kromě účinnosti vysávání sledujeme také vliv obsahu prachového sáčku/nádoby na sací výkon. Některé modely, přestože mají kapacitu nádoby kolem 1,5 litru, nejsou schopny vysávat s více než 200gramovou náplní nečistot. Z toho důvodu je důležité stav sáčku nebo nádoby sledovat a včas vyprázdnit, protože pak je motor zbytečně nadměrně zatěžován a zkracujete jeho životnost. V testu najdete i další užitečné rady pro užívání nebo výběr vysavače.


Testované výrobky - vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače 2012–2014 (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2014


Přihlásit