Test robotických vysavačů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2014

Nenadřít se při úklidu, to je snad sen každého. Kéž by to šlo bez smetáku, vysavače a mopu na vytírání podlahy. Nebo alespoň něco z toho kdyby někdo udělal za nás. A co takhle robotický vysavač? Ten to luxování určitě zvládne sám! Anebo nezvládne? Nejsou to jen vyhozené peníze? Otestovali jsme 17 robotických vysavačů, abychom vám mohli dát na tyto otázky odpovědi.

Robotický vysavač není na trhu žádnou novinkou, nejspíš jste se s ním už někdy setkali. Je to poměrně malý přístroj ve tvaru disku, jeho průměr se pohybuje většinou něco málo přes 30 centimetrů a výška nepřesahuje 10 centimetrů. Pracuje a pohybuje se sám. Při úklidu si pomáhá mechanickým pohybem – tedy rotačními kartáči, které zachytávají nečistoty a směrují je do odpadní nádoby.

Jak jsou robotické vysavače výkonné? Rozhodli jsme se je vyzkoušet v nezávislé laboratoři. Nejdůležitějším posláním je samozřejmě odstraňování nečistot, v našem testu se proto tento parametr podílí na celkovém hodnocení 50 procenty. Posuzovali jsme vysávání prachu a drobků z tvrdých podlah a také koberců. Z nich jsme se snažili odstranit i vlákna a chlupy, třeba z domácích mazlíčků. Pohled na výsledky ukazuje, kde je místo robotických vysavačů a kam je raději nepouštět, protože by to bylo zbytečné.

Dobrá orientace a pohyb v prostoru, to jsou jedny z klíčových vlastností robotického vysavače. Je důležité, aby slepě nenarážel do překážek, ale naopak je s předstihem zaregistroval, zmapoval si prostor, a zefektivnil tak úklid. I tuto schopnost robotických vysavačů jsme testovali a výsledky ukázaly na rozdíly. Dále nás zajímalo, jak se jednotlivé modely obsluhují, jaká je jejich provozní doba, jak dlouho se nabíjejí nebo jak jsou hlučné. Kompletní výsledky nabízí náš test.


Testované výrobky - robotické vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače robotické 2014 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit