Test podlahových a tyčových vysavačů 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2013

Vysavače selhávají ve své základní funkci, v zachycení prachu. Třetina testovaných podlahových a většina tyčových modelů nenabízí dostatečně účinnou filtraci. Některé podlahové modely mají problém i se samotným vysáváním nečistot.

Účinné víření prachu

Vysavač pochází od slova vysávat. Jeho úkolem je sebrat nečistoty a prach z podlah či jiných povrchů a zachytit je v sáčku nebo prachové nádobě. Pokud vám tato definice přijde jako zbytečná, vězte, že mnozí výrobci o ní mnoho zřejmě neslyšeli. Mezi vysavači, které jsme zařadili do testu, je množství levných (a tedy více prodávaných) modelů, ale nejlepší vysavač z testu stojí prakticky stejně jako ten nejhorší. Levná kvalita tedy existuje. Průzkum spolehlivosti ovšem ukázal, že mezi nejspolehlivější vysavače patří výrobky značek Miele a Dyson, tedy kvalitní a drahé vysavače. Pokud chcete, aby vám vysavač bez problémů vydržel třeba deset let, je tedy výhodnější sáhnout hlouběji do kapsy. Největším překvapením celého testu je ale množství vysavačů s velmi nekvalitní filtrací. Stejně jako v minulosti jsou mezi těmi nejhoršími i modely s HEPA filtry. Kvalitní filtr (kterým HEPA filtry obecně jsou) je k ničemu, pokud je celý vysavač špatně zpracovaný a prach si najde cestu ven jinudy. To ovšem není jediným nedostatkem. Špatné zpracování a šetření materiálem se projevuje i v praktických aspektech viditelných na první pohled. Krátká trubka vysavače Daewoo umož-ňuje pohodlné držení v maximální výšce 66 centimetrů. Pokud jste vyšší, je váš pas (tam, kde trubici vysavače držíte) ve výšce jeden metr i výše. Kratší trubky i přívodní kabely jsou zřejmě součástí triku, jak vyrobit levný vysavač na úkor pohodlí. Zanussi, Bravo, Fagor, Daewoo a Concept mají dosah necelých osm metrů, téměř o tři metry méně než nejlepší modely.

Sáčky do vysavačů stojí hodně a dobrý bezsáčkový vysavač je jen drahý Dyson. Proto je důležité mít vysavač s co nejvyšší kapacitou sáčku. Navíc nesmí při postupném plnění sáčku docházet k přílišnému úbytku sacího výkonu. Tak budete mít zajištěn ekonomický provoz a nebudete muset každou chvíli sáček měnit. Omyl by ovšem byl myslet si, že stačí koupit velký sáček. Maximální kapacita sáčku je pochopitelně daná tím, jak moc se dokáže uvnitř vysavače roztáhnout. A zde se jednotlivé modely liší. Největší, téměř čtyřlitrový objem nabízí Philips FC 9194, poloviční kapacitu má malý Philips FC 8455 nebo Rowenta. Bezzsáčkové vysavače mají obecně menší nádoby, sice při jejich čištění nevznikají vícenáklady, ale nevyhnete se „vícepracem“ v podobě opětovného shledání se s vysátým prachem a nečistotami.


Testované výrobky - tyčové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače tyčové 2013 (10 výrobků)
poslední aktualizace: 5.6.2013
Vysavače 2012–2014 (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2014


Přihlásit