Test robotických vysavačů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2022

Pořízení robotického vysavače láká stále více spotřebitelů. A není se čemu divit – představa samostatného automatického pomocníka, který se za vás vypořádá s prachem, drobky či chlupy, je lákavá. Výsledky našich testů však dlouhodobě ukazují, že roboti uklízejí spíše průměrně a s obtížnějšími úkoly, jako například vysáváním koberců, mívají problémy. Po roce jsme do laboratoře poslali čerstvou várku 24 robotických vysavačů a sledovali, jak si se zkouškami poradí.

Robotické vysavače v testu

  • 24 modelů
  • známé a rozšířené značky jako iRobot, Ecovacs, Rowenta, Samsung, Xiaomi, Roborock a spoustu dalších
  • zástupci lokálních značek jako Eta či Niceboy
  • nechybějí ani levnější modely

Výsledky všech testů robotických vysavačů najdete v naší databázi 136 vysavačů.

Robotický vysavač je malý přístroj, jenž pomocí chytrých technologií dokáže sám vysávat v domácnosti. Díky možnosti nastavení času úklidu a ovládání přes mobilní telefon může většina modelů pracovat i v době, kdy nejste doma. Obliba autonomních uklízečů roste, a v dTestu jim proto věnujeme patřičnou pozornost. Zjišťujeme, nakolik je pomoc robotů opravdu účinná a zda jejich zapojení do domácnosti nemůže přinášet více starostí než užitku. Robotické vysavače testujeme pravidelně každý rok a naši webovou databázi tak stále rozšiřujeme o nové modely. Aktuálně v ní najdete 136 vysavačů.

Tentokrát vám přinášíme výsledky 24 robotů různých značek a výbavy. Do laboratoře jsme poslali modely v širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější robotický vysavač v testu stojí čtyři a půl tisíce korun, ten nejdražší 25 tisíc korun. Cena ale nemusí být při výběru rozhodující.

Který je ten nejlepší robotický vysavač?

Recenzí robotických vysavačů je plný internet, ale díky našim nezávislým testům se dozvíte reálná data a podrobné informace o výkonech a schopnostech výrobků. Díky testům zjistíte, zda jde o kvalitní vysavač. Roboty pro nás testuje odborná laboratoř pomocí série náročných zkoušek.

Nejvyšší podíl na celkovém hodnocení má přirozeně zkouška odstraňování nečistot. Prověřuje vysávání prachu a drobků z tvrdých podlah a prachu a zvířecích chlupů z koberců. Aby laboratorní testování co nejvíce odráželo použití v reálných domovech, nechybějí ani zkoušky vysávání v hůře dostupných místech. Konkrétně mají roboti za úkol zlikvidovat prach podél stěn, v rozích a štěrbinách.

Co také testujeme

Vysavačům se dTest věnuje pravidelně. Každoročně pro vás testujeme:

Slabiny robovysavačů

Výsledky ukazují, že robotické vysavače mají řadu slabin. Obzvlášť vysávání koberců a hůře dostupných míst dělá mnohým přístrojům značné problémy. Našly se ale i modely, které za vysávání celkově dostaly dobrou známku a svými výkony nás vcelku potěšily.

V článku se dále dozvíte, jak dobře se robotické vysavače dokážou orientovat a pohybovat v prostoru plném nábytku a jak se přítomnost překážek podepíše na jejich úklidových schopnostech. Prozraďme, že mezi testovanými výrobky panovaly ve zkoušce pohybu v obýváku rozdíly.

Zajímavá zjištění přineslo také hodnocení obsluhy robotických vysavačů, která nemusí být v některých případech vůbec snadná. Nechybějí ani výsledky zkoušek hlučnosti a spotřeby elektrické energie, jež zejména v posledních měsících nabývá na důležitosti.

Jak vybrat robotický vysavač?

Zorientovat se v nepřeberné nabídce robovysavačů není vůbec jednoduché. Pokud při výběru tápete, doporučujeme vám přečíst si našeho nákupního průvodce. Poradíme vám, na co se při nákupu zaměřit, které funkce a parametry jsou důležité či jakté vychytávky jsou na trhu k dostání.


Testované výrobky - robotické vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Robotické vysavače (136 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Přihlásit