Léčivá síla rostlin: Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2007

Roste hojně na horských a podhorských lukách, v úžlabích listů se často do pozdního odpoledne třpytí kapky rosy. Vyskytuje se v mnoha poddruzích (v některých knihách najdeme i označení kontryhel žlutozelený – A. xanthochlora), léčivé účinky jsou si naprosto rovny. Sbírá se kvetoucí nadzemní část. Obsahuje větší množství tříslovin, nezanedbatelné množství vitaminu C a kyselinu salicylovou (účinná látka acylpirinu).
Kontryhel byl v lidovém léčitelství bylinou ženskou a mateřskou. Vnitřně ve slabém nálevu a zevně v silnějším odvaru se používá ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení i při problémech s výtokem. Je cennou bylinou i při problémech v přechodu. Někteří léčitelé doporučují kontryhel paradoxně i při opačných problémech se slabou menstruací a sníženou schopností udržet plod. Kontryhelová kúra má pomoci zvýšit šance na početí. Schopnost mírnit krvácení užívali ruští léčitelé při silných rýmách doprovázených krvácením z nosu. Užívá se i jako kloktadlo při zánětech dásní. Ve formě sedacích koupelí uleví při hemoroidech; vhodné pro tyto účely jsou i kombinace s řebříčkem a měsíčkem lékařským.
Vnitřně užitý, zejména ve směsích s vřesem, chmelem nebo kozlíkem, působí jako sedativum – zlepšuje spánek, snižuje nervové napětí a stres. Nálev ze samotného kontryhele pomáhá i při průjmech. Kontryhel nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky a je možné ho užívat i po relativně dlouhou dobu.
V kuchyni se kontryhel uplatní do pomazánek, salátů, polévek či nádivek. Doporučuje se používat mladé listy a zkrátit tepelnou úpravu na minimum.

Přihlásit