Léčivá síla rostlin: Jetel luční (Trifolium pratense L.)

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2007

Na loukách i polích roste červený luční jetel, původní tvar se dnes často kříží se šlechtěnými odrůdami. Přestože se někde setkáme i s recepty z příbuzného bíle kvetoucího jetele, vždy dáváme raději přednost sběru červených květních hlávek. Ačkoliv jsou léčivé schopnosti jetele známé už od starověku, mnoho lidí ho dnes vnímá jen jako pícninu pro zvířata. Možná vás překvapí, že v Rusku a v USA se z něj vyrábí i lidská potrava. Kdo ho chce použít, je odkázán na vlastní sběr, protože v lékárnách se dá koupit jen zřídkakdy.
Jetel má velmi silné desinfekční schopnosti, čehož se dá s úspěchem využít zevně i vnitřně. V kombinaci s mátou, fenyklem a tymiánem nebo mateřídouškou je výbornou bylinou při chřipce a nachlazení. Samotný pomůže při průjmu. Zevně se hodí na různé dermatologické potíže. Odvar z jetele je pak výbornou koupelí při revmatických potížích.
I jetel je starodávnou magickou rostlinou – všichni známe pověru o čtyřlísku, který přináší štěstí. Všude, kde jetel roste, byl ale vždy i bylinou ochrannou proti zlým duchům.


Přihlásit