Léčivá síla rostlin: Borůvka černá (Vaccinium myrtillus L.)

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2005

Stálezelený keřík, který důvěrně známe z našich lesů. Chutné plody, nesmírně bohaté na vitaminy, minerály a další biologicky aktivní látky, jsou zejména vyhlášeným lékem proti průjmu; v případě dětských průjmů oceníme šetrné, ale přitom účinné dezinfekční účinky borůvek a hojivé působení na podrážděné sliznice střev. Navíc zmírňuje i křečové bolesti, které tuto nepříjemnou chorobu často provázejí. Ideální je mít doma zásobu sušených borůvek – používá se čajová lžička 4 až 6x za den, průjem by měl do dvou dnů odeznít – pokud se tak nestane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Relativně nově zjištěné jsou účinky na regeneraci oční sítnice, proto se borůvky používají při léčbě a prevenci šerosleposti a krátkozrakosti. Průzkumní letci před nočními lety dříve pojídali borůvky, aby se jim zlepšil za tmy zrak.
Zcela jiné účinky má borůvkové listí, které se musí sbírat dříve, než rostlina vykvete. Sbírají se navíc pouze starší, sytě zelené listy; mladé nemají ještě dostatečnou koncentraci účinných látek. Odvar z listu borůvky snižuje hladinu cukru v krvi, takže se používá při léčbě diabetu. Nejčastěji ve směsích například s natí jestřabiny lékařské, s fazolovými lusky, s listem šalvěje nebo ostružiníku a řadou dalších.

 

Malý slovníček (cizích slov, která najdete na krabičkách léků, ale mohla by být i na listech léčivých rostlin)

Adstringentia jsou látky působící svíravě. Tyto schopnosti má kromě arniky třeba dubová kůra. Svíravými (adstringentními) vlastnostmi se chlubí řady kosmetických přípravků. Postihne-li nás průjem, jsou to tzv. obstipantia (neboli látky protiprůjmové), jejichž vlastnosti oceníme; kromě borůvky tak působí například mrkev, šalvěj, ostružiník nebo jahodník obecný. Projímavě naopak působí tzv. laxativa, například list senny, řešetlák počistlivý nebo len užitkový. Spasmolyticky (tedy protikřečově) působí kromě lnice třeba mochna husí.


Přihlásit