Časopis dTest

TESTY
Fotbal ve velkém formátu
Blížící se sportovní událost - šampionát EURO je dobrou příčinou k úvahám o výměně vašeho staršího televizoru, který více než co jiného zabírá místo a nepřináší ty správné zážitky při sledování fotbalu, oblíbeného filmu nebo koncertu. Úvahy navíc umocňuje postupná digitalizace televizního vysílání, která přinese více programů a lepší kvalitu signálu. Na tu je třeba mít odpovídající zařízení. Na trhu již jsou zařízení vybavená digitálním tunerem, takže není třeba kupovat zvláštní set-top box. Současné televizory nabízejí velkou úhlopříčku, obraz ve formátu 16:9, některé i obstojný stereo zvuk, jsou ploché a tedy snadno umístitelné a to i na stěnu. Pro pořízení „nadupaného“ televizoru musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Za velké peníze lze právem požadovat vysokou kvalitu. Test ukazuje, že průměrných přístrojů je na trhu mnoho. Vybrat mezi nimi ten skutečně vynikající není vůbec snadné. Testovali jsme 21 velkoformátových televizorů s širokoúhlou obrazovkou - jak LCD, tak plazmových. Pouze tři byly vyhodnoceny jako »dobré«. Většina ostatních přístrojů je průměrná nebo mírně podprůměrná, bohužel především kvalitou obrazu a zejména zvuku.
Vítězství a prohry
Když jsme připravovali k publikaci test vysavačů, ze zájmu jsme „projížděli“ různé webové stránky, co se kde o nich píše. Být laici, skončili bychom často jako úlovek na háčku hozené udice. Naštěstí jsme poučeni a snažíme se četnými testy, abyste byli i vy a abyste stejně jako my odhalovali různé návnady. Aktuální test vysavačů je nesmírně zajímavý: bok po boku se v něm ocitly levnější vysavače, které se prodávají v obchodech, a dva dražší z přímého prodeje. Cenový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnoceným činí 33 000 Kč. Dost velký důvod zajímat se o objektivní a nezávislé testy výrobků.
Vyšším rozlišením k horším obrázkům
Zvolí-li výrobce špatný směr a získají-li firemní experti na reklamu převahu nad technickými odborníky, je zaděláno přinejmenším na stagnaci. To se zřejmě stalo výrobcům digitálních fotoaparátů. V honbě za zvyšováním rozlišení a v touze po množství nových funkcí poněkud zapomněli na základní funkci fotoaparátu, kterou je produkce kvalitních snímků – kvalita v poslední době vytrvale klesá. Lze konstatovat, že od roku 2004 se mezi kompaktními fotoaparáty neobjevilo nic, co by předčilo nejlepší modely toho roku. Pro test jsme vybrali 25 fotoaparátů, vesměs novinek na českém trhu. Pouze dva přístroje získaly celkové hodnocení kvality »dobrá«, avšak nedosáhly na »dobrou« za kvalitu snímků.
Zbytečné riziko
Devět z deseti namátkou koupených dětských hrazdiček bylo prokazatelně vyrobeno v Číně. Čtyři z deseti testovaných výrobků nevyhověly z hlediska bezpečnosti a představují tak pro nejmenší děti zvýšené riziko. Naším testem objevené čtyři nebezpečné dětské hrazdičky jsou svým způsobem kapkou v „moři“ nevyhovujících výrobků, která by však mohla způsobit hodně bolesti a slziček. Jejich „slabým“ místem se stala nevyhovující konstrukce – nepřípustné velikosti mezer a díly, které se v nich pohybují vůči sobě, a v jednom případě destrukce závěsného oka se vznikem malé části, kterou by dítě mohlo vdechnout či spolknout.

Zdraví
Sladkovodní ryby
Má-li naše populace v nějaké skupině potravin s pozitivními účinky na lidský organismus doslova systémové rezervy, pak je to konzumace sladkovodních ryb. Podle všeho je to tím, že sladkovodní produkce nemá, což je u nás docela paradox, dobrou „image“. Na rozdíl od produktů z moře, které jsou všeobecně považovány za zdravé. Díky postupujícímu znečištění moří to ale už začíná být dokonce naopak.

INFORMAČNÍ SERVIS
Špekáček a Evropa

Mediálně nejslavnější tuzemský uzenářský výrobek – špekáček by měl být jako zaručená tradiční specialita chráněn certifikátem Evropské unie. Tuzemský, ale také evropský spotřebitel bude mít tak podle všeho usnadněnou orientaci ohledně skutečně tradičního špekáčku v nabídce uzenin všeho druhu, pokud to dobře půjde, zřejmě tak v roce 2010. Do té doby musí totiž proběhnout celá řada dohod a procesů spojených s oficiální registrací, přičemž ve hře jsou doslova nadnárodní vztahy.
Aktovka na vyhození
Nikdy nepoužívejte na kožené výrobky přípravek, který vám nedoporučí prodejce. A pokud to chcete udělat, začněte někde, kde to není vidět a vyčkejte, jak to dopadne. Radíme vám dobře, mohli byste dopadnout jako protagonista našeho příběhu ze života, který zbytečně přišel o víc jak 5000 korun.
Evropské spotřebitelské centrum
Evropské spotřebitelské centrum může pomoci řešit vaše spotřebitelské problémy: Přivezli jste si ze zahraničí vadný výrobek a chcete jej reklamovat? Chcete si na dovolené v zahraničí bez obav něco koupit? Potřebujete pomoci s řešením svého spotřebitelského sporu s obchodníkem v jiném členském státě EU? Evropské spotřebitelské centrum pro ČR při Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR řešilo v roce 2007 404 případů. Ze spotřebitelů, kteří se obrátili na ESC s žádostí o radu či informaci, bylo 83 % z ČR. Pomoc při řešení stížnosti či sporu požadovali rovněž především čeští spotřebitelé, kteří tvořili 68 % všech žadatelů. Služby Evropského spotřebitelského centra jsou bezplatné.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit