Léčivá síla rostlin: Křen selský (Armoracia rusticana)

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2006

Domovem křenu je východní Středomoří, odkud se rozšířil po celé Evropě. Odedávna byly známy léčivé vlastnosti jeho kořene. Ten se sbírá nebo sklízí vždy na podzim a používá se výhradně čerstvý; konzervací se účinné látky znehodnocují a ztrácejí.
Hlavním zdrojem síly křenu je charakteristická štiplavá silice se silnými antibiotickými účinky a velké množství vitamínu C. Přestože pro lidi s citlivou pokožkou není vhodné zevní užití a kontraindikací jsou i žaludeční a dvanácterníkové vředy, je rozsah a způsob použití křenu neuvěřitelně široký.
Křen povzbuzuje žaludeční a střevní činnost, odstraňuje žaludeční křeče, posiluje organismus a čistí krev. Díky svým antibiotickým schopnostem má i funkci preventivní, zvláště v období chřipkových epidemií. K odhlenění průdušek pomůže přibližně desetiminutová inhalace nastrouhaného křenu vařeného ve vodě. Macerát v červeném víně rozpouští žlučníkové kaménky. Křenový sirup pomůže při zánětu průdušek, posílí při rekonvalescenci a nedostatku vitaminu C, zažene jarní únavu. Proti revmatickým bolestem jsou účinné křenové placky připravené na mnoho způsobů; nejčastější rada doporučuje smíchat 30 gramů nastrouhaného křenu s 50 gramy mouky a 10 gramy sádla. Dobré je nejdřív vyzkoušet na kousku pokožky reakci; u citlivých jedinců totiž mohou naskočit bolestivé puchýřky. Doba aplikace je 15 až 30 minut podle citlivosti. Účinné látky pronikají hluboko pod kůži a úleva bývá značná.

 TIP
Křenový sirup: Tento prostředek lidové medicíny s největší pravděpodobností nikde nekoupíte. Můžete si ho ale snadno sami připravit. Nastrouhaný křen posypeme tmavým cukrem a zachytáváme tekutinu, která ze směsi vytéká. Dvě až tři polévkové lžíce pomohou při zánětu průdušek nebo zaženou jarní únavu.


Přihlásit