Léčivá síla rostlin: Ostružiník křovitý )Rubus fruticosus L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2006

Hojně rozšířený ostnatý poléhavý keř, na kterém koncem srpna dozrávají temně černomodré ostružiny, roste u nás ve více než dvou stovkách taxonů a jejich různých kříženců. Pro bylinářské účely jsou ovšem naštěstí všechny srovnatelné. Léčivé vlastnosti vykazuje list, sbírají se mladé a svěží lístky před rozkvětem rostliny (v červnu nebo začátkem července), doporučuje se sbírat za suchého a slunného dne odpoledne. Obsah účinných látek je u ostružiníku poměrně malý, takže jeho užívání stojí někde na pomezí potravinářství a lékařství a používá se proto většinou ve směsích s bylinami razantněji působícími.
Má mírné močopudné účinky a vlastnosti desinfekční, hlavně v trávicí a močové soustavě. Zevně se těchto desinfekčních účinků užívá u mírných ekzémů a zánětů nebo také jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.
Odvar z ostružiníkového listí se používá na průjmy, střevní katary a žaludeční obtíže a to i chronické.
Ze směsi stejných dílů listů ostružiníku, maliníku a lesních jahod můžeme připravit lehký bylinkový čaj pro dlouhodobé popíjení, pokud hledáme z různých důvodů náhradu za černý čaj. Protože je však poněkud mdlejší chuti, můžeme ho dochutit podle fantazie aromatičtějšími bylinkami (máta, meduňka, yzop, mateřídouška) nebo přidat špetku „sladce voňavých“ domácích koření (skořice, hřebíček, badyán). Pro potravinářské účely se před sušením ostružinové lístky fermentují, ale podobně jako u černého čaje je daní za lepší chuť snížené množství léčivých látek.

 Bylinky při zácpě
Zácpa je poměrně častým onemocněním, jehož následky se bohužel podceňují. Příroda nabízí velké množství bylin, které jsou šetrné a bez vedlejších účinků, takže při prvních potížích nemusíme běžet do lékárny pro chemické preparáty. Výborný je fenykl povařený v mléce, odvar z bulev celeru, odvar z listů černého rybízu nebo z kůry řešetláku počistivého, dále čaje ze zeměžluče, čubetu benediktu, lněná semínka nebo pár kapek lněného oleje. Výborné jsou i slupky z jitrocele indického, prodávané běžně pod názvem psyllium.


Přihlásit