Za férové operátory
#ZaFeroveOperatory

Přidejte se k výzvě

Změnu si přeje3 190podporovatelů

Chci se připojit



Seznamte se s problémem

Operátor O2 Czech Republic se rozhodl, že od 15. července 2016 zruší možnost svých zákazníků užívat zpomalený internet v mobilu po vyčerpání balíčku zakoupených dat. Pokud chtějí spotřebitelé pokračovat v užívání mobilního internetu, musejí si dokoupit nová data.

Dle zákona by při změnách ve smlouvě měl zákazník mít možnost smlouvu ukončit bez povinnosti platit pokutu. Stopku pro takzvané omezené čerpání dat operátor ovšem nepovažuje za změnu ve smlouvě, ale nazývá ji „změnou faktického nastavení služby“. Svým zákazníkům tak nenabízí možnost smlouvu ukončit a nenechá bez sankcí odejít ty, kteří se změnou nesouhlasí.

dTest nezpochybňuje právo podnikatelů své služby zpoplatňovat, ale je přesvědčen, že musí dodržovat zákony, měnit podmínky jen výjimečně a pokud k tomu dojde, umožnit svým zákazníkům smlouvu ukončit. Řada zákazníků omezená data využívala zejména před koncem fakturačního období a spousta z nich by si vybrala jiného operátora, kdyby věděla, že O2 službu zruší. Operátor teď své zákazníky nutí zaplatit si data navíc nebo být ofline. Odchod ke konkurenci je možný jen za tučnou pokutu. Přitom ukončení smlouvy je jediným a efektivním způsobem, jak může zákazník dát operátorovi najevo nesouhlas s provedenými změnami.

V žalobě, kterou jsme podali k soudu, navrhujeme, aby provedené změny podmínek a ceníku operátora byly označeny za protiprávní a aby se ceník vrátil do stavu před 15. červencem, kdy ke změně podmínek došlo.

Jak se můžete bránit pokutě za ukončení smlouvy

Postup obrany před neférovými poplatky se mírně liší pro zákazníky, kteří smlouvu již ukončili a zaplatili pokutu, a pro ty, kteří ve smluvním vztahu s operátorem dosud zůstali.

Zákazníci, kteří trvali na ukončení smlouvy na dobu určitou, museli operátorovi zaplatit pokutu v hodnotě pětiny smluvených paušálů do konce trvání původního závazku. Povinnost zaplatit pokutu mohou zákazníci u operátora reklamovat, ale je třeba uvést správný důvod reklamace – neoprávněnost poplatku za předčasné ukončení smlouvy kvůli související změně podmínek.

Zákazníci, kteří smlouvu neukončili, mohou reklamovat poplatky, které jim operátor účtuje za dodatečně zakoupené balíčky dat. Mohou při reklamaci argumentovat, že nepovažují změnu za platnou, protože nebyla splněna zákonná kritéria, a tudíž se smlouva má řídit starými podmínkami.

Operátor musí reklamaci vyřídit a do jednoho měsíce zákazníka informovat o svém rozhodnutí. Pokud reklamaci zamítne, což je pravděpodobné, je třeba se obrátit na Český telekomunikační úřad s námitkou proti rozhodnutí operátora. ČTÚ pak rozhodne o jeho oprávněnosti. Vzor námitky si můžete stáhnout v tomto článku, kde najdete i bližší vysvětlení. Od letošního roku může ČTÚ mimosoudně řešit i další spory mezi operátory a zákazníky. Nereklamujete-li pokuty a poplatky, můžete ČTÚ navrhnout, aby mezi vámi a operátorem rozhodl, jestli ke změně podmínek došlo platně a jestli stále trvá vaše právo odstoupit.



Související články

  • Test tří kritérií ČTÚ: nová naděje pro virtuální operátory?

    Český telekomunikační úřad nedávno dospěl ke zjištění, že na velkoobchodním trhu mobilních telekomunikačních služeb neexistuje dostatečná konkurence. Tyto závěry podporují naše tvrzení, přičemž na nekonkurenční prostřední českého telekomunikačního trhu upozorňujeme již řadu měsíců. Zjištění ČTÚ mohou vést až k regulaci trhu prostřednictvím cenových i dalších pravidel, která úřad operátorům stanoví. Na základě jakých kritérií ČTÚ k těmto závěrům dospěl a co se bude dít dál?

  • Zpětvzetí žaloby na O2 ohledně změny obchodních podmínek

    Rozhodli jsme se pro zpětvzetí žaloby, kterou jsme podali na mobilního operátora O2 kvůli jednostranné změně obchodních podmínek. Operátor v roce 2016 prostřednictvím změny obchodních podmínek ukončil možnost čerpat data sníženou rychlostí po vyčerpání předplaceného objemu dat. Zároveň ovšem neumožnil svým zákazníkům od smlouvy bez sankce odstoupit. Spornou otázku vyřešila novela zákona o elektronických komunikacích, která umožňuje odstoupit od smlouvy v případě jakékoliv změny obchodních podmínek.

  • Výhra českých spotřebitelů - novela zákona o elektronických komunikacích

    Již několik let bojujeme za férové podmínky pro spotřebitele na českém telekomunikačním trhu. Naše snahy v této oblasti nedávno vyústily v jednu z nejzásadnějších prospotřebitelských změn telekomunikační legislativy posledních let. Dlouho diskutovaná novela zákona o elektronických komunikacích prošla zdárně celým legislativním procesem včetně podpisu prezidenta republiky. První změny můžeme na telekomunikačním trhu pozorovat již pár týdnů.

  • Podali jsme podnět úřadům k prošetření chování českých operátorů

    Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo neexistence konkurenčního boje o zákazníky z řad spotřebitelů. To jsou skutečnosti, které mohou ukazovat na jednání operátorů ve vzájemné shodě, porušující pravidla hospodářské soutěže. Proto jsme se dnes obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisi s podnětem k prošetření této věci.

  • Senát schválil prospotřebitelskou novelu zákona o elektronických komunikacích

    Dlouho diskutovaná novela zákona o elektronických komunikacích byla dnes schválena Senátem. Pro se vyslovilo 50 ze 67 přítomných senátorů a senátorek. Zákon výrazně posiluje postavení českých spotřebitelů na telekomunikačním trhu i pravomoci Českého telekomunikačního úřadu při ukládání pokut operátorům.

  • Datové jaro v podání českých operátorů: více dat za vyšší cenu

    Dlouhodobý tlak veřejnosti na zlevnění telekomunikačních služeb konečně přiměl všechny tři největší české operátory k úpravě tarifů. Velká změna k lepšímu se však nekoná. S daty opět stoupá cena a evropský průměr zůstává v nedohlednu. Některé menší tarify jsou natolik nevýhodné, že je v jiných zemích v nabídce ani nenajdete.

  • Posílí poslanci práva spotřebitelů vůči operátorům?

    Prvním bodem dnešní schůze Poslanecké sněmovny je projednání novely zákona o elektronických komunikacích, kterou chce vláda vylepšit postavení spotřebitelů. O čem konkrétně budou poslanci hlasovat? Má se zkrátit doba pro změnu operátora a chystají se vyšší pokuty operátorům. Řešit se budou i pozměňovací návrhy poslanců.

  • T-Mobile a Vodafone vysílají první vlaštovky, datové jaro je však v nedohlednu

    Již minulý měsíc představil Vodafone nový neomezený tarif se štědrým datovým balíčkem pro celou rodinu. Později do jeho ceníku přibyla také levnější varianta tohoto tarifu, nabízející stále poměrně velkou porci dat v porovnání s individuální nabídkou. S novými tarify nyní přichází také T-Mobile, ty jsou však pro české spotřebitele spíše zklamáním.

  • Svět podle O2: Chcete více dat? Dáme vám pojištění

    8. března 2017 vyšel na idnes.cz rozhovor s generálním ředitelem O2 Tomášem Budníkem, věnující se současné situaci na trhu mobilních telekomunikačních služeb. Tvrdí v něm mimo jiné, že data nejsou v Česku drahá, ale naopak v Polsku extrémně levná. Rádi bychom se proti některým výrokům obsaženým v tomto rozhovoru ohradili.

  • O2 a Vodafone zlevňují velkoobchodní ceny LTE

    Operátoři pod pohrůžkou regulátora konečně přistoupili ke zlevnění velkoobchodních cen LTE. Stávající výše cen neodpovídala požadavkům aukce frekvencí z roku 2013. K plnohodnotné konkurenci virtuálních operátorů v nabídce LTE připojení však nově stanovené ceny zdaleka nestačí.

  • Zákaz podpultových nabídek u operátorů

    Navrhovaná novela zákona o elektronických komunikacích má přinést i jednu poněkud překvapivou změnu. Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo potírat netransparentnost nabídek operátorů a zakročit proti takzvaným podpultovým nabídkám. Tuto změnu v navržené podobě nepovažujeme za přínosnou, a proto žádáme úpravu předložené novely.

  • Novela zákona aneb Co se chystá v telekomunikacích

    Ministerstvo průmyslu a obchodu na podnět předsedy vlády připravilo novelu zákona o elektronických komunikacích, která má přinést větší ochranu spotřebitelů. Napravuje tak škody, které způsobili poslanci pod vlivem operátorské lobby, a bude prosazovat podobný návrh, se kterým již před rokem přišla senátorka Dernerová. Co má úprava přinést?

  • Vyzvali jsme mobilní operátory ke změně cenové politiky

    České mobilní telekomunikační služby patří mezi nejdražší v Evropské unii. Vyzvali jsme proto největší české mobilní operátory ke změně cenové politiky. Současná výše cen dlouhodobě poškozuje zájmy spotřebitelů a neodpovídá poskytovanému objemu služeb. Ceny služeb však nejsou jediným problémem v tomto odvětví.

  • ČTÚ nařídil operátorům snížit ceny

    V listopadu jsme publikovali průzkum, který ukázal, že české mobilní služby patří k nejdražším v EU. Nyní to vypadá, že se stát snaží s touto neutěšenou situací něco dělat. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) aktuálně nařídil mobilním operátorům, aby snížili velkoobchodní ceny, které jim za LTE platí virtuální operátoři. Ti kvůli současným vysokým cenám nemohou zákazníkům nabídnout levnější datové tarify.

  • Operátor O2 dostal šestimilionovou pokutu

    Český telekomunikační úřad udělil operátorovi O2 šestimilionovou pokutu za červencovou změnu obchodních podmínek. Operátor totiž neinformoval o možnosti odstoupit od smlouvy, když zrušil možnost pomalého internetu po vyčerpání základního objemu dat.

  • Městský soud vyhověl našemu odvolání v kauze O2

    Městský soud v Praze vyhověl našemu odvolání a spor se společností O2 se vrací Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Předchozí rozhodnutí soudu o postoupení věci Českému telekomunikačnímu úřadu je zrušeno, soud tak bude rozhodovat znovu od začátku.

  • Soud nechce rozhodnout spor s O2, odvoláváme se

    Obvodní soud nepravomocně zastavil řízení zahájené dTestem proti společnosti O2, neboť necítí pravomoc ve věci rozhodnout. O odvolání bude rozhodovat Městský soud v Praze. Místo věcných otázek se tak řeší procesní kličky.

  • Jak se bránit pokutám od mobilních operátorů

    Chtěli jste ukončit smlouvu s operátorem kvůli změně podmínek a operátor vám k odchodu naúčtoval tučnou částku za předčasné ukončení? Vyúčtování reklamujte a neuspějete-li, obraťte se na Český telekomunikační úřad.

  • Podali jsme žalobu na O2 kvůli změnám podmínek

    Před dvěma týdny jsme vás informovali o klamání spotřebitelů ze strany společnosti O2 v souvislosti se změnou podmínek datových tarifů. Vyjednávání s O2 nevedlo k tomu, aby operátor změnil svůj postoj, a proto jsme na něj podali žalobu na zdržení se protiprávní činnosti vůči spotřebitelům.

  • O co jde ve sporu s operátorem O2

    Operátor O2 Czech Republic oznámil svým zákazníkům, že od 15. července 2016 mění podmínky čerpání balíčků služby internet v mobilu. Zatímco doposavad platilo, že zákazníkovi, který vyčerpá nasmlouvaný balíček dat, se buďto výrazně zpomalí internet, nebo si přikoupí další data. Nově bude platit, že nemá-li aktivováno automatické dokupování dat, internet se úplně zastaví. 

  • O2 klame zákazníky, chystáme žalobu

    Pokud operátor mění podmínky svých služeb, mohou spotřebitelé odstoupit od smlouvy. Společnost O2 však chystanou úpravu podmínek, která spočívá ve vypnutí mobilního internetu po vyčerpání předplaceného objemu dat, nazývá „změnou faktického nastavení služeb“ a odmítá na jejím základě svým zákazníkům poskytnout možnost ukončit smlouvu. Podle nás tím spotřebitele klame a bude muset čelit následkům.

  • Vyměňte operátora, když mění podmínky

    Mobilní operátor O2 mění podmínky pro mobilní internet. Pro zákazníky to může znamenat příplatek za dodatečná data, ale také možnost bez pokuty ukončit smlouvu na dobu určitou. Výpověď smlouvy je jedinou možností, jak vyjádřit nesouhlas s chováním operátora.

Přihlásit