ČTÚ nařídil operátorům snížit ceny

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.1.2017   

V listopadu jsme publikovali průzkum, který ukázal, že české mobilní služby patří k nejdražším v EU. Nyní to vypadá, že se stát snaží s touto neutěšenou situací něco dělat. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) aktuálně nařídil mobilním operátorům, aby snížili velkoobchodní ceny, které jim za LTE platí virtuální operátoři. Ti kvůli současným vysokým cenám nemohou zákazníkům nabídnout levnější datové tarify.

Zapojte se i vy do naší kampaně Za férové operátory. Již více než 1300 spotřebitelů vyjádřilo nesouhlas s praktikami telefonních operátorů. Přihlaste se i vy na této stránce a vyjádřete svoji podporu na sociálních médiích pomocí #ZaFeroveOperatory.

Všichni největší čeští mobilní operátoři nabízejí v rámci neomezených tarifů neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR společně s datovým balíčkem ve výši 1,5 GB za jednotnou cenu 749 Kč měsíčně. V jiných evropských zemích se za stejné služby platí poloviční částky, nebo za své peníze dostanete nesrovnatelně lepší služby. Namátkou třeba v Rakousku nabízí jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než u nás, a navíc můžete posílat neomezené množství SMS zpráv v zemích EU a USA. To vše za méně než polovinu české ceny. Operátoři zjevně neměří všude stejným metrem. Přičemž nelze argumentovat oblíbenou frází o rozdílných životních nákladech v rámci EU, neboť paradoxně ceny ve vyspělých evropských zemích jsou buď výrazně nižší než u nás nebo je za srovnatelnou cenu nabízeno výrazně větší množství služeb.

Virtuálních operátorů, kteří by mohli nabízet cenově výhodnější tarify, a vytvořit konkurenční prostředí, působí na českém trhu mnoho, jsou ale závislí na třech největších operátorech, kteří vlastní sítě. Když se dražily vysílací frekvence, bylo v podmínkách aukce podle ČTÚ sjednáno, že velkoobchodní cena musí být nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání virtuálním operátorům. V současné době by se tak cena měla pohybovat na úrovni 0,10 - 0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a cca 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE. Přitom O2 nyní nabízí cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 Kč a Vodafone v rozpětí od 0,29 - 0,51 Kč za 1 MB, v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb.

ČTÚ uvedl, že první výzvu k úpravě velkoobchodních cen již z února loňského roku uposlechl pouze T-Mobile. Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši 2 miliony korun. Operátoři mají nyní na splnění výzvy lhůtu jeden měsíc. Pokud neuposlechnou, hrozí ČTÚ odebráním licence.
 


Přihlásit