Operátor O2 dostal šestimilionovou pokutu

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.11.2016   

Český telekomunikační úřad udělil operátorovi O2 šestimilionovou pokutu za červencovou změnu obchodních podmínek. Operátor totiž neinformoval o možnosti odstoupit od smlouvy, když zrušil možnost pomalého internetu po vyčerpání základního objemu dat.

Zapojte se i vy do naší kampaně Za férové operátory. Již téměř 1000 spotřebitelů vyjádřilo nesouhlas s praktikami telefonních operátorů. Přihlaste se i vy na této stránce a vyjádřete svoji podporu na sociálních médiích pomocí #ZaFeroveOperatory.

Operátor O2 změnil ke dni 15. července letošního roku obchodní podmínky v neprospěch svých zákazníků, což dle zákona dává spotřebitelům možnost bez sankce ukončit smlouvu. Společnost O2 nejenže své zákazníky o zákonné možnosti odstoupit od smlouvy neinformovala, ale těm, kdo ji chtěli ukončit a změnit kvůli novým podmínkám operátora, účtovala vysokou smluvní pokutu. Z důvodu užívání nekalých praktik operátorem jsme podali podnět Českému telekomunikačnímu úřadu a žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 4.

Současné rozhodnutí ČTÚ ještě není pravomocné, operátor má právo podat takzvaný rozklad, což lze přirovnat k odvolání. Pokud předseda Rady ČTÚ rozhodnutí potvrdí, což se dá očekávat, může O2 rozhodnutí napadnout ještě u soudu. To už však nebude mít odkladný účinek. Rozhodnutí ČTÚ nemá přímý vliv na zákazníky, ale ti, kteří si na postup O2 stěžovali či reklamovali udělené pokuty, mohou očekávat, že úřad posoudí protiprávnost jednání operátora stejně.

V současné době běží ještě řízení u soudu. Žalobou se domáháme, aby soud prohlásil, že postup operátora při změně podmínek byl protiprávní a změna tudíž je neplatná. Rozhodnutí ČTÚ tak může být dobrým argumentem i pro naše soudní řízení. Ačkoliv evropská směrnice říká, že o takových sporech má být rozhodnuto co nejrychleji, Obvodní soud pro Prahu 4 příliš nespěchá. Nejdříve se kauzou odmítl zabývat a poté, co Městský soud v Praze jeho rozhodnutí zrušil, ještě žádný krok k rozhodnutí ve věci neučinil, ba ani stranám neoznámil, kdy žalobu projedná. Nezbývá než doufat, že soud své rozhodování urychlí a rozhodne podobně jako ČTÚ, kterému jsme podnět podávali o dva týdny dříve než samotnou žalobu.
 


Přihlásit