Soud nechce rozhodnout spor s O2, odvoláváme se

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.7.2016   

Obvodní soud nepravomocně zastavil řízení zahájené dTestem proti společnosti O2, neboť necítí pravomoc ve věci rozhodnout. O odvolání bude rozhodovat Městský soud v Praze. Místo věcných otázek se tak řeší procesní kličky.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Obvodní soud pro Prahu 4 vyslovil ve svém nepravomocném usnesení verdikt, že není oprávněn rozhodnout spor mezi námi a operátorem O2, který se týká nedávné změny podmínek takzvaného omezeného čerpání dat. Obvodní soud odkazuje na § 129 zákona elektronických komunikací, který říká, že spory mezi účastníky a operátory rozhoduje Český telekomunikační úřad. Nejsou tak podle něj splněny podmínky řízení. V této souvislosti rozhodl soud řízení zastavit a celou věc postoupit ČTÚ. S tím nesouhlasíme a podáváme odvolání.

Výklad soudu se opírá o to, že spor mezi námi a O2 je sporem operátora a účastníka. V tom se podle nás soud mýlí. Účastník je podle zákona ten, kdo má s operátorem uzavřenou konkrétní smlouvu, ze které pochází spor, a to my z principu nejsme. dTest má jako spotřebitelská organizace pravomoc žalovat jakékoliv protiprávní jednání podnikatelů vůči spotřebitelům. Zákon o elektronických komunikacích ve věci této žaloby nedává ČTÚ žádnou zvláštní pravomoc. Soud tak vlastně požaduje, aby ČTÚ rozhodl spor, který není oprávněn řešit.

Pravomoc ČTÚ je dána výčtem činností v zákoně o elektronických komunikacích. Oproti tomu soudům jsou svěřena všechna řízení, která vyplývají z poměrů soukromého práva, pokud je podle zákona neprojednávají a nerozhodují o nich jiné orgány. To, že soud odmítá rozhodnout, považujeme za odepření spravedlnosti. Místo věcného rozhodnutí tak musíme řešit procesní otázky, což jen oddaluje verdikt, který by závazně řekl, zda k pochybení operátora došlo, nebo ne. ČTÚ ovšem bude rozhodovat ve správním řízení, zda byl postup správný, a zda udělí operátorovi za praktiky vůči spotřebitelům pokuty, tak jako to udělal za loňskou změnu s dokupováním dat.


Přihlásit