Jak vybrat kávovar

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.9.2020

Vypít si dobrý šálek kávy, respektive espressa, aniž byste za ním museli jít do kavárny či restaurace, není v dnešní době všelijakých kuchyňských robotů a pomocníků žádný problém. Domů nebo do zaměstnání si můžete pořídit automatické kávovary, kávovary na kapsle nebo případně manuální, takzvané pákové kávovary. Jaký bude nejlépe vyhovovat a sloužit právě vám?

Automatický kávovar

Výhodou automatických kávovarů je jejich vysoká nezávislost na člověku a příprava espressa stisknutím jediného tlačítka. Obsahují zásobníky na vodu a zrnka kávy, mají odpadní zásobníky na použitou kávu a většinou displej, takže vám samy řeknou, co právě potřebují. A vy pak opět jen mačkáte tlačítko. Hodí se do míst, kde lze předpokládat jejich hojné vytížení. Cena jednoho šálku se odvíjí od kvality kávy, kterou pořídíte. Může se dostat pod jednu korunu, ale také nad deset korun za jeden šálek espressa.

Kvalitní automatický kávovar by měl mít možnost nastavit jemnost namletí kávy, protože ta ovlivňuje její výslednou chuť. Čerstvá zrnka pro mletí přitom čerpá ze zásobníku. Automatický kávovar má většinou i přívod pro mletou kávu. Přístroje jsou vybaveny také možností nastavení tvrdosti vody.

Důležité je, aby měl přístroj nastavitelnou výšku výpusti kávy, protože pro různé variace espressa, například lungo, jsou zapotřebí vyšší skleničky. Součástí kávovaru je vždy vývod s parní tryskou pro přípravu pěny z mléka – jedině tak totiž připravíte mléčné varianty espressa jako cappuccino, caffè latte nebo latte macchiato. Dražší kávovary jsou vybaveny příslušenstvím s názvem cappuccino tower (náhubek, který se nasadí na hubičku s parní tryskou a pomocí připojené hadičky si sám čerpá mléko přímo z krabice) nebo přímo nádržkou určenou pro mléko. Takové příslušenství zvládne připravit mléčnou pěnu automaticky.

Vyhřívaná deska na šálky by měla být součástí kvalitního automatického kávovaru. Předehřátí šálku vám zaručí, že káva nebude rychle chladnout, a vy si ji tak déle vychutnáte při ideální teplotě (podle odborníků 67 +/- 3 °C). Na druhou stranu je třeba počítat s vyšší spotřebou energie.

Kávovar na kapsle

Tento typ je určen především do domácností, případně do firem, kde nebude tak hojně využíván. Cena jednoho šálku espressa nebo jeho mléčné variace je ve většině případech předem určena, protože pro jednu značku kávovarů lze použít pouze určitý typ kapslí. Pokud si tedy koupíte kávovar pro kapsle Nespresso, nelze zde používat například kapsle Dolce Gusto či Tassimo.

Před koupí je proto potřeba počítat s tím, že výběr bude do značné míry omezený. Jste-li milovníky specialit a výběrových druhů kávy, sáhněte spíše po pákovém přístroji. Na druhou stranu vám může kapslový kávovar vyhovovat v případě, že nechcete nad přípravou moc přemýšlet, ale zároveň si chcete pochutnat na espressu. Další výhoda je čerstvost. Pokud ji nepijete moc často a mletá káva ve vaší kuchyni ztratí vůni dávno předtím, než ji spotřebujete, máte v případě kapslí, které jsou samostatně balené a hermeticky uzavřené, k dispozici vždy čerstvou porci.

Kapslové kávovary na rozdíl od automatických neumožňují, až na výjimky, připravit dva šálky současně. Z pohledu použití a zejména údržby jsou však podstatně jednodušší. K přípravě kávy stačí pouze umístit kapsli do zásobníku a stisknout tlačítko. Kapsle jsou prodávány v baleních po několika kusech, a pokud si koupíte například balení cappuccino, jeho součástí jsou i kapsle se sušeným mlékem. Snadno tak připravíte espresso i s mléčnou pěnou stisknutím tlačítka. Luxusnější modely kapslových kávovarů jsou vybaveny parní tryskou, s níž lze mléčnou pěnu připravit manuálně, nebo automatickým napěňovačem mléka.

Největšími slabinami kávovarů na kapsle jsou vysoké provozní náklady a zátěž životního prostředí. Z finančního hlediska vyjdou kapsle obvykle citelně dráž než klasická mletá káva a cenou se blíží spíše výběrové kávě z malých pražíren. Z hlediska ekologie je pak problém jednorázová kapsle, která se skládá většinou z hliníku, plastu, papíru nebo kombinace těchto materiálů. Příprava jednoho šálku tak produkuje v poměru s obsahem kapsle velmi vysoké množství odpadu.

Pákové kávovary

Tyto kávovary nemají zásobník na kávu, ze kterého by ji automaticky čerpaly, ale pokaždé musíte naplnit sítko novou dávkou mleté kávy. Sítko je umístěno ve speciálním držáku, který se nasazuje na kávovar jakoby pákovým pohybem. Od toho se odvíjí název typu kávovaru. Průtok vody se zapíná a vypíná manuálně. Automatické dávkování tu nečekejte.

Pákový kávovar znáte z kaváren nebo restaurací. Kvalita kávy je v tomto případě poměrně dost závislá na obsluze, respektive na jejích zkušenostech s přípravou espressa, proto na stejném kávovaru může znalec připravit opravdu chutnou kávu, zatímco od začátečníka bude výsledek horší. Při přípravě espressa v pákovém kávovaru je rozhodující množství namleté kávy, její upěchování, samozřejmě samotná kvalita kávy, doba louhování a další faktory.

Pro přípravu espressa v pákovém kávovaru lze použít mletou kávu nebo porcovanou v takzvaných E. S. E. (Easy Serving Espresso) sáčcích. Jsou praktické, protože nezašpiní sítko, a jednoduše je vyhodíte. Chuťově lepší espresso však připravíte z čerstvě namleté kávy.

Databáze testovaných výrobků

Kávovary (19 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2024
Kávovary 2018–2023 (130 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023
Překapávací kávovary (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit