Jak vybrat kávovar

Co najdete v únorovém dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2018 Co najdete v únorovém dTestu

Vydáno: 3.9.2015   

Vypít si dobrý šálek kávy, respektive espressa, aniž byste za ním museli jít do kavárny či restaurace, není v dnešní době všelijakých kuchyňských robotů a pomocníků žádný problém. Domů nebo do zaměstnání si můžete pořídit automatické kávovary, kávovary na kapsle nebo případně manuální, takzvané pákové kávovary. Jaký bude nejlépe vyhovovat a sloužit právě vám?

Automatický kávovar

Výhodou automatických kávovarů je jejich vysoká nezávislost na člověku a příprava espressa stisknutím jediného tlačítka. Obsahují zásobníky na vodu a zrnka kávy, mají odpadní zásobníky na použitou kávu a většinou displej, takže vám samy řeknou, co právě potřebují. A vy pak opět jen mačkáte tlačítko. Hodí se do míst, kde lze předpokládat jejich hojné vytížení. Cena jednoho šálku se odvíjí od kvality kávy, kterou pořídíte. Může se dostat pod jednu korunu, ale také nad deset korun za jeden šálek espressa.

Kvalitní automatický kávovar by měl mít možnost nastavit jemnost namletí kávy, protože ta ovlivňuje její výslednou chuť. Čerstvá zrnka pro mletí přitom čerpá ze zásobníku. Automatický kávovar má většinou i přívod pro mletou kávu. Přístroje jsou vybaveny také možností nastavení tvrdosti vody.

Důležité je, aby měl přístroj nastavitelnou výšku výpusti kávy, protože pro různé variace espressa, například lungo, jsou zapotřebí vyšší skleničky. Součástí kávovaru je vždy vývod s parní tryskou pro přípravu pěny z mléka – jedině tak totiž připravíte mléčné varianty espressa jako cappuccino, caffè latte nebo latte macchiato. Dražší kávovary jsou vybaveny příslušenstvím s názvem cappuccino tower (náhubek, který se nasadí na hubičku s parní tryskou a pomocí připojené hadičky si sám čerpá mléko přímo z krabice) nebo přímo nádržkou určenou pro mléko. Takové příslušenství zvládne připravit mléčnou pěnu automaticky.

Vyhřívaná deska na šálky by měla být součástí kvalitního automatického kávovaru. Předehřátí šálku vám zaručí, že káva nebude rychle chladnout, a vy si ji tak déle vychutnáte při ideální teplotě (podle odborníků 67 +/- 3 °C). Na druhou stranu je třeba počítat s vyšší spotřebou energie.

Čtěte také:

Test kávovarů 2013     29.11.2013
Jak vybrat mikrovlnnou troubu     3.12.2015
Jak vybrat zmrzlinovač     26.6.2014
Jak vybrat digestoř     5.11.2015
Test kávovarů na kapsle 2014     27.11.2014
Káva     3.9.2015
Test pákových kávovarů 2015     3.9.2015
Jak vybrat kakao     5.11.2015
Cukr, káva... bělidlo     31.3.2016
Test překapávacích kávovarů 2016     30.9.2016

Kávovar na kapsle

Tento typ je určen především do domácností, případně do firem, kde nebude tak hojně využíván. Cena jednoho šálku espressa nebo jeho mléčné variace je ve většině případech předem určena, protože pro jednu značku kávovarů lze použít pouze určitý typ kapslí od jednoho výrobce. Výjimkou jsou systémy kapslí Nespresso a Dolce Gusto, pro které existují plnitelné kapsle od jiných výrobců, které lze opakovaně použít.

Kapslové kávovary na rozdíl od automatických neumožňují, až na výjimky, připravit dva šálky současně. Z pohledu použití a zejména údržby jsou však, dalo by se říct, ještě jednodušší. Pouze umístíte kapsli do zásobníku a stisknete tlačítko. Kapsle jsou prodávány v baleních po několika kusech, a pokud si koupíte například balení cappuccino, jeho součástí jsou i kapsle se sušeným mlékem. Snadno tak připravíte espresso i s mléčnou pěnou stisknutím tlačítka.

Luxusnější modely kapslových kávovarů jsou vybaveny parní tryskou, se kterou lze mléčná pěna připravit manuálně, nebo automatickým napěňovačem mléka - uzavřená, nerezová nádoba s elektrickým šlehačem na dně, například Aerocinno od Nespressa nebo napěňovač od Cremessa.

Pákové kávovary

Tyto kávovary nemají zásobník na kávu, ze kterého by ji automaticky čerpaly, ale pokaždé musíte naplnit sítko novou dávkou mleté kávy. Sítko je umístěno ve speciálním držáku, který se nasazuje na kávovar jakoby pákovým pohybem. Od toho se odvíjí název typu kávovaru. Průtok vody se zapíná a vypíná manuálně. Automatické dávkování tu nečekejte.

Pákový kávovar znáte z kaváren nebo restaurací. Kvalita kávy je v tomto případě poměrně dost závislá na obsluze, respektive na jejích zkušenostech s přípravou espressa, proto na stejném kávovaru může znalec připravit opravdu chutnou kávu, zatímco od začátečníka bude výsledek horší. Při přípravě espressa v pákovém kávovaru je rozhodující množství namleté kávy, její upěchování, samozřejmě samotná kvalita kávy, doba louhování a další faktory.

Pro přípravu espressa v pákovém kávovaru lze použít mletou kávu nebo porcovanou v takzvaných E. S. E. (Easy Serving Espresso) sáčcích. Jsou praktické, protože nezašpiní sítko, a jednoduše je vyhodíte. Chuťově lepší espresso však připravíte z čerstvě namleté kávy.

Přihlásit