Jak vybrat digestoř

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.12.2023

Digestoří je mnoho druhů, navíc je lze instalovat dvěma způsoby. Co všechno byste měli vzít při výběru v potaz? Jaký typ bude nejlépe vyhovovat právě podmínkám vaší kuchyně? V tom a mnohém dalším se vám pokusíme poradit na následujících řádcích.

Každá kuchyň má jinou dispozici. Někde bojujeme se špatně větratelnou místností, jinde zas není kuchyň oddělena od zbytku obývaného prostoru. Tak jako tak se asi shodneme, že ulpívající vlhkost, mastnota nebo zápach nejsou to pravé ořechové.

Pokud plánujete digestoři svěřit péči o kuchyňské ovzduší, nezapomeňte si dopředu ujasnit, kam ji umístíte a v jakém režimu ji budete používat. Ruku v ruce s tím ji totiž bude třeba patřičným způsobem instalovat a vybírat konkrétní typ přístroje.

Při takzvaném vnějším odtahu neboli odsávání míří páry připojeným potrubím do komína, ventilační šachty nebo zcela mimo stavbu. Pokud dispozice vaší kuchyně odsávání neumožňuje, nabízí se recirkulace. Při tomto způsobu instalace nasátý vzduch proudí zpět do místnosti přes filtry zachytávající mastnotu a zápach. Vlhkost tedy z kuchyně nedostanete a po vaření je třeba vyvětrat.

Vedle digestoří testujeme také indukční varné desky s odsáváním par. Pokud vás tento typ spotřebiče kombinující dvě funkce v jednom zaujal, doporučujeme přečíst si i našeho nákupního průvodce indukčních desek.

Jaké typy digestoří jsou na trhu nabízeny?

  • Komínová – vhodná do kuchyní, kde lze zajistit odtah vzduchu ven z místnosti (například do komína nebo stoupaček), a zároveň není nad varnou deskou umístěna skřínka. Odtahové potrubí je schováno pod zpravidla nerezovým krytem, kvůli němuž si tento typ digestoří vysloužil označení komínová.
  • Podvěsná – pokud máte nad varnou deskou skřínku, může pro vás být nejjednodušší alternativou podvěsná konstrukce digestoře. Stačí ji namontovat pod skřínku a využívat buď jen v recirkulačním režimu, nebo zužitkovat vnitřní prostor skřínky pro umístění odtahové roury a odvést vzduch ven z místnosti.
  • Ostrůvková – na první pohled může vypadat podobně jako komínová digestoř. Na rozdíl od ní je ale ostrůvková konstrukce určena pro instalaci ve volném prostoru – nikoli u zdi. Odtah vede přímo do stropu. Jak název napovídá, hodí se do velkých kuchyní, kde je varná deska umístěna na kuchyňském ostrůvku.
  • Výsuvná – je téměř celá ukryta v horní nástěnné skřínce nad varnou deskou a vidět z ní je jen úzká čelní lišta. Při vaření pak čelní panel povytáhnete vodorovně dopředu a zvětšíte tak odsávací plochu.
  • Vestavná – zabuduje se do horní skřínky a není vůbec vidět. Musíte pochopitelně počítat s menší odsávací plochou, pro sváteční kuchaře to ale může být elegantní a funkční řešení. Stejně dobře může posloužit v menších kuchyních.
  • Svislá – nevšední typ odsavače, který není umístěn nad varnou deskou, nýbrž za ní. Svislou digestoř je třeba zabudovat do pracovní desky. Když pak začnete vařit, aktivujete ji a digestoř se z desky vysune na povrch.
  • Lustrová – další neokoukaný způsob, jak vyřešit odtah v kuchyni. Lustrová digestoř je zavěšena ve stropě a vypadá skutečně jako robustní lustr. Ukrývá v sobě ovšem motor s filtry a v recirkulačním režimu pomáhá čistit vzduch.
  • Indukční varná deska s integrovaným odsáváním par– relativní novinka na trhu, která kombinuje dvě funkce v jednom spotřebiči. Odsavač je umístěn mezi plotýnkami ve středové části varné desky a samotné odsávání probíhá směrem dolů. Instalovat ji lze v obou režimech.

Ze srovnání obou režimů vychází lépe přímý odtah vzduchu. Je efektivnější a odpadá při něm nutnost používat a měnit pachové filtry. Ty se zpravidla mění jednou za 3-6 měsíců, nebo jakmile vás o nutnosti výměny spraví indikátor. Důležité ale samozřejmě je, jak často a co vaříte.

Rozměr vs. výkon

Výrobci a prodejci na svých stránkách tvrdí, že rozhodující pro výběr digestoře je velikost kuchyně. Nejdůležitější vlastností je podle nich výkon. Udává se v hodnotách objemu vzduchu, který je ventilátor schopen za hodinu odsát (m3/h). Optimálně by měl být vzduch v místnosti vyměněn desetkrát, jenže v situaci, kdy je kuchyň spojena i s obytnou částí, by bylo zapotřebí pořídit digestoř s obrovským výkonem. Například místnost o rozloze 40 m2 a výšce stropu 3 m, což odpovídá objemu vzduchu 120 m3, by musela být vybavena digestoří s výkonem 1200 m3/h. Ovšem při tak velkém výkonu by společně s párou nasycenou tukovými částicemi odcházelo z místnosti i teplo. Výrobci proto pro tyto prostory doporučují minimální výkon 600 m3/h.

Naše testy však ukázaly, že výkon není tou jedinou vlastností, která se podepisuje na schopnosti odsávání par. Vyšší deklarovaný výkon nemusí vždy nutně znamenat také vyšší účinnost. Velmi důležitá je totiž i samotná konstrukce digestoře – například pozice filtrů, jejich celková plocha, vnitřní vedení vzduchu, hloubka digestoře a samozřejmě provedení odtahu. V žádném případě nepoužívejte užší potrubí, než je průměr výstupu z digestoře. Došlo by totiž ke snížení výkonu a zvýšení hlučnosti. Důležité je také vedení odtahového potrubí. To by mělo mít co nejpřímější a nejkratší cestu bez zbytečných záhybů – i ty by totiž mohly vést ke snížení výkonu.

Na co si dát ještě pozor

Velikost varné plochy je většinou 60 centimetrů a tomu odpovídá i velikost, respektive šířka digestoře. Někdy však můžete narazit na doporučení, že pro lepší odsávání je dobré pořídit si širší digestoř, například 90 centimetrů. Ani tato skutečnost se však v našich testech nepotvrzuje.

Pozornost byste měli věnovat doporučení výrobce ohledně postupu montáže digestoře a dodržování vzdálenosti od ostatního kuchyňského nábytku či vybavení – předejdete tím snižování výkonu. Dle dostupných informací také doporučujeme dopředu si místo budoucí instalace zaměřit a zvážit, jak dobře bude po připevnění digestoře přístupná varná deska.

Hlučnost digestoře je obzvlášť důležitá v případě, kdy je kuchyň spojená s obytnou částí. Při těchto dispozicích doporučujeme, aby hlučnost na nejvyšší rychlostní stupeň nebyla vyšší než 60 decibelů. To je hladina hluku běžného rozhovoru, který je například při sledování televize už poměrně rušivým elementem. Lepší jsou však hodnoty kolem 55 decibelů. Obecně bývají digestoře o něco málo hlučnější v režimu recirkulace.

Při výběru digestoře neopomeňte další důležitý prvek, kterým je osvětlení. Ujistěte se, že žárovky jsou nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny uvnitř digestoře. Na kvalitě osvětlení se odráží také materiál, ze kterého je zhotoven kryt osvětlení. Pokud není čirý, ale z matného plastu, snižuje to intenzitu i jas. Nejlépe uděláte, pokud si kvalitu osvětlení vyzkoušíte před koupí.

Ovládání a čištění

Na digestoři sice příliš ovládacích prvků nebývá, i tak byste se ale před koupí měli ujistit, že jdou tlačítka snadno stlačit a posuvník rychlostí nebo spínač světla nedrhne. Širší paletu nabídky funkcí najdete na varných deskách s integrovaným odsáváním par, u nichž doporučujeme zejména zkontrolovat, jak dobře jsou jednotlivé plotýnky a ovládací prvky vyznačeny. V laboratoři jsme občas narazili na nešvar v podobě špatně viditelných a málo kontrastních symbolů. Některé modely jdou ovládat i přes aplikaci v chytrém telefonu, bližší informace o této možnosti byste měli najít v manuálu.

Jako uživatelsky nepohodlné se v některých případech ukazuje čištění digestoří – zejména pak výměna filtrů. V laboratoři u nich často narážíme na množství ostrých hran, instalace filtrů bývá složitá a časově náročná; někdy je dokonce potřeba přivolat technickou podporu (servis). Při výměně hrozí navíc poškrábání filtru a kryt může jít v některých případech špatně zasunout. Snáz se čistí varné desky s odsáváním par – i u nich je ale potřeba dávat pozor – zejména na manipulaci s těžkou mřížkou, kam se filtry vkládají (hrozí rozbití skleněného povrchu desky).

Jak vyčistit digestoř

Odsavač par má za úkol zabránit usazování mastnoty na kuchyňských površích a udržovat co nejčerstvější vzduch. Ale co když je potřeba vyčistit samotnou digestoř? Vyplatí se dodržovat několik jednoduchých zásad.

Tukový filtr z hliníkové síťoviny: Mnoho odsavačů par má jednu nebo více hliníkových desek, které slouží jako filtry na mastnotu. Jsou odpružené a měly by se dát snadno vyjmout. Pokud se na filtru nacházejí pouze lehké usazeniny, vyjměte jej a umyjte v dřezu horkou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Ihned poté jej důkladně opláchněte a osušte. Pokud je špína zažranější, můžete kovový filtr vložit do myčky nádobí.

Papírový tukový filtr: Je určený k pravidelné výměně. Papír můžete ve větších formátech zakoupit v supermarketu a následně si jej nastříhat na míru. Papírový filtr byste měli vyměnit, pokud je nasycen tukem a vzor na filtru se zbarví do červena. Papírové filtry by měly vydržet od tří měsíců do přibližně jednoho roku, v závislosti na frekvenci vaření a typu připravovaných pokrmů – některé zkrátka špiní více.

Uhlíkový pachový filtr: Pokud je váš odsavač par nastaven na režim recirkulace, nikoliv na odvětrávání ven, budete potřebovat uhlíkový pachový filtr. Ten není možné vyčistit, ale můžete jej vyměnit, pokud máte pocit, že již účinně neodstraňuje zápach. Obraťte se na výrobce a požádejte o výměnu, případně vyhledejte kompatibilní náhradní díly na internetu. Výrobci obvykle doporučují měnit uhlíkové filtry každé tři měsíce. Běžně však bude stačit výměna jednou ročně – dejte hlavně na svůj nos.

Povrchy z nerezové oceli: Časem se mohou ulepit mastnotou a v okolí ovládacích prvků se objevují otisky prstů. Pokud je špíny hodně, budete k jejímu odstranění potřebovat i trochu fyzičky. Nebuďte ale při drhnutí zbytečně agresivní, drátěnka může hladký povrch poškodit.

Vytvořte pastu z jednoho dílu jedlé sody a jednoho dílu bílého octa. Než se pustíte do celé plochy, vyzkoušejte si účinnost rychlými pohyby na malé ploše. Drhněte spíše lineárním než krouživým pohybem.

Kryt žárovky: Osvětlení je umístěno přímo nad varnou plochou, dříve nebo později se proto zašpiní. Sejměte kryt (obvykle plastový nebo skleněný) a nechte jej chvíli namočený v horké mýdlové vodě. Pokud je špína ulpělá skutečně tvrdošíjně, použijte škrabku na varné desky (jednoduchý nástroj, který můžete sehnat v kamenných obchodech i na internetu) a opatrně odstraňte mastné nánosy na krytu žárovky.

Databáze testovaných výrobků

Varné desky s odsáváním par – režim recirkulace (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Varné desky s odsáváním par – režim odsávání (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Digestoře – režim recirkulace (30 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Digestoře – režim odsávání (43 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit