Test kávovarů 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2020

Pokud upřednostňujete před instantní či tureckou kávou espresso, možná už jste zvažovali koupi kávovaru. Vybírat můžete mezi automatickými, pákovými a kapslovými přístroji. Abychom vám usnadnili výběr, do laboratoře jsme odeslali téměř tři desítky kávovarů všech zmíněných typů. Za přípravu kávy a obsluhu padala vysoká hodnocení. Slabší známky ale některé modely posbíraly za vyšší spotřebu elektrické energie či samotnou chuť kávy.

Další kávovary na webu

V naší webové databázi na dtest.cz/kavovary naleznete výsledky mnoha dříve otestovaných modelů (výsledky jsou dostupné pro předplatitele). Testování probíhá od roku 2018 podle stejného testovacího programu – výsledky z posledních dvou let jsou tak s těmi aktuálními plně srovnatelné.

Test kávovarů jsme naposledy publikovali před necelým rokem (dTest 12/2019). Stejně jako vloni i letos jsme se zaměřili na tři nejběžnější typy kávovarů – automatické, pákové a kapslové. Mezi otestovanými modely tak narazíte na opravdu širokou škálu produktů.

Kromě odlišného postupu přípravy kávy se mezi sebou otestované modely často liší i pořizovací cenou nebo velikostí a hmotností. Zatímco některé kompaktní výrobky váží jen dva a půl kila, větší „mašiny“ pak dosahují i více než deseti kilogramů. Na podobně velké rozpětí jsme narazili i v oblasti ceny – testované kávovary pořídíte od 1500 Kč do 30 tisíc.

Jakým disciplínám jsme kávovary v laboratoři podrobili? Začali jsme jak jinak než přípravou espressa. Zajímalo nás, kolik času nám zabere a jakou teplotu i objem u nápoje naměříme. V tomto prakticky zaměřeném úkolu jsme vyzkoušeli i pěniče mléka. Stejně jako u ostatních kuchyňských pomocníků jsme i u kávovarů posoudili, jak snadno se obsluhují, čistí nebo nakolik jsou při spuštění hlučné. Při provozu i v režimu stand-by jsme dále měřili množství spotřebované energie.

Nejvýrazněji se do celkového hodnocení promítla senzorická zkouška, ve které čerstvě připravenou kávu ochutnala skupina deseti vyškolených odborníků. Zkouška probíhala naslepo, takže nikdo z hodnotitelů nevěděl, z jakého kávovaru espresso pochází. Modely vybavené mlýnkem (všechny automatické a jeden pákový) připravovaly espresso ze zrnkové kávy Illy Espresso, přičemž jsme u nich nastavili standardní hrubost mletí. Pákové automaty potom pracovaly s mletou kávou identické značky. Do kapslových přístrojů jsme vkládali kapsle určené k přípravě espressa – konkrétně Nespresso Livanto a Dolce Gusto Espresso. Experti u čerstvě připravené kávy posuzovali barvu, konzistenci, intenzitu i celistvost vůně, chuť (tělo, kyselost, hořkost, svíravost, dochuť) a celkový dojem. Pokud někdo z nich narazil na chuťovou vadu, uvedl ji do komentáře.


automatické kávovary (porovnat)

pákové kávovary (porovnat)

kapslové kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kávovary 2018–2023 (130 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Přihlásit