Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Aktualizováno: 4.12.2015

Současné mikrovlnné trouby se chlubí, že toho umějí mnohem víc než jen ohřívat hotová jídla a rozmrazovat suroviny. Dnes už jsou v nabídce vybavenější přístroje, které nejen grilují kuře, maso, rybu či tousty, ale také pečou pizzu nebo sušenky horkým vzduchem. V určitém směru tak dokážou nahradit běžnou troubu.

V první řadě je důležité uvědomit si, na co budete mikrovlnku používat. Pokud máte doma klasickou troubu, nevyplatí se investovat do mikrovlnky s grilem nebo horkým vzduchem. Postačí vám základní přístroj. Na druhou stranu neočekávejte, že kombinovaná mikrovlnka plně nahradí ve vaší kuchyni běžnou troubu. Hlavní překážkou je mnohem menší využitelný objem. Pečení vánočního cukroví tak nepřichází v úvahu.

Bezpečnost

Obavy o únik škodlivého záření z prostoru mikrovlnné trouby mít nemusíte. V našich testech jsme žádné takovéto prohřešky nezaznamenali. Větší nebezpečí však představuje nadměrné zahřívání míst, se kterými může přijít obsluha do kontaktu. V případě vestavných modelů jde o sklo dvířek a celý kryt přístroje, u vestavných variant pouze o dvířka, protože zbytek přístroje je pro obsluhu nepřístupný.

V aktuálním testu jsme nadlimitní teploty nenaměřili u žádného vestavného modelu, v minulosti jsme ale v některých případech zjistili teploty přesahující 100 °C. Problém je, že v běžném kamenném obchodě budete tuto skutečnost zjišťovat velmi obtížně, protože je nutné, aby mikrovlnka byla nějakou dobu v provozu; v laboratoři měříme teplotu až po 30 minutách. Bude tedy záležet na ochotě obsluhy, jestli vám umožní přístroj zapnout.

Pokud máte děti, měli byste vybírat mikrovlnnou troubu s dětskou pojistkou. Některé přístroje ji řeší prostřednictvím tlačítka, které je nutné pro otevření dvířka zmáčknout, nebo zvýšeným odporem dvířek na počátku otevírání. Doporučujeme raději variantu s tlačítkem, které představuje pro dítě větší překážku než pořádně zatáhnout za dvířka.

Vidět, slyšet, osahat

Prohlédnout a vyzkoušet si mikrovlnku na vlastní oči není vůbec od věci. Přece jen každý z nás preferuje něco jiného. Jednomu například vyhovují klasická tlačítka a otočné ovladače, jiný má raději dotykový panel. V souvislosti s dotykovým panelem je nutné zmínit, že na jedné straně se lépe udržuje, ale na té druhé může vyžadovat větší tlak na tlačítka. Věnujte pozornost také přehlednosti ovládacích prvků. Často jsou symboly nesrozumitelné a pro správné nastavení je zapotřebí návod k použití. Většina kombinovaných mikrovlnek je také vybavena displejem, který přináší lepší informovanost obsluhy.

Některé přístroje jsou poměrně hlučné – vydávají různé cvakání, vrzání nebo hučení – proto je dobré je v obchodě zapnout. Jiné zase mají nevhodně tvarovaný úchop dvířek, což může být například pro leváky překážkou.

Objem

Výrobcem udávaný objem vnitřního prostoru je často mnohem větší, než je skutečnost – někdy se může lišit i o deset litrů. Chtějte proto znát údaj o reálném využitelném objemu trouby.

Počáteční nezdary?

Nepovedlo se vám upéct kuře nebo pizzu hned napoprvé? Nezoufejte. S každým přístrojem je třeba se trochu seznámit. V případě kombinované mikrovlnky to platí dvojnásob, protože často nastavená teplota neodpovídá skutečné, a mražená pizza je proto buď nedopečená, nebo naopak spálená. Chce to prostě trochu cviku. Výhodou nemusejí být ani automatické programy. Přestože je jimi mikrovlnná trouba vybavena, například programem na přípravu grilovaného kuřete nebo pizzy, neznamená to, že výsledek bude dobrý. V testu jsme většinou museli nastavení upravit na základě praktických zkušeností laboratoře.

Vestavné mikrovlnné trouby

V případě vestavného modelu je nutné dbát na zajištění dostatečného odvětrávání, které je nezbytné pro správnou funkci a dlouhou životnost mikrovlnky. Potřebný prostor v okolí přístroje je většinou 5 až 10 centimetrů. Proto než mikrovlnku pořídíte, ověřte si, zda pro ni máte dostatečně široký a hlavně hluboký otvor v kuchyňské lince. Šířka mikrovlnky nebývá problém, ale hloubka může být. Některé modely lze nainstalovat jen do klasických hlubokých skříněk.

Rady a tipy

Pokrmy připravujte v plastových nádobách přímo určených pro používání v mikrovlnné troubě. Jiné plastové nádoby se mohou přehřát, zdeformovat nebo kontaminovat jídlo. Pokud používáte nádoby s víkem, vždy se ujistěte, že není pevně nasazeno, aby nádoba vlivem rozpínající se náplně neexplodovala.

Databáze testovaných výrobků

Mikrovlnné trouby (58 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Přihlásit