Test kávovarů na kapsle 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2014

Máte rádi kávu, respektive espresso? Jednou z možností, jak si podle libosti pochutnat na šálku tohoto nápoje, aniž byste za něj museli platit desítky korun v restauracích, je pořídit si vlastní kávovar. Na trhu je široký výběr přístrojů, nás zajímaly kapslové modely. Základní koupíte za pár tisíc korun, za vybavenější zaplatíte i více než deset tisíc. Obsluhu těchto kávovarů zvládne hravě každý, o údržbě nemluvě. Otestovali jsme 16 modelů s automatickou přípravou mléčné pěny i bez.

Než si koupíte kapslový kávovar, je důležité se rozhodnout, jakou kávu budete chtít pít a jak obtížná by měla být její příprava. Existují tři skupiny „kapslovarů“. První umí připravit automaticky z kapslí jen espresso a lungo. Kapsle s obsahem mléka do nich neseženete a nemají ani trysku s horkou párou pro napěnění mléka, takže příprava variací espressa s mlékem (cappuccino, caffé latte nebo latte macchiato) přichází v úvahu pouze v případě, že si pořídíte samostatný přístroj na přípravu mléčné pěny. Další skupinou jsou takzvané multidrinky, které dokážou připravit všechny typy espressa, jeho mléčné variace nebo kakaové nápoje pouze z vložených kapslí. Do poslední skupiny patří plně automatické kávovary na kapsle, jejichž součástí je i automatický napěňovač čerstvého nebo krabicového mléka. Díky němu dokážou připravit cappuccino a další variace espressa s mlékem stisknutím jednoho tlačítka. Všechny typy jsou zahrnuty v našem testu kapslových kávovarů.

 

Výhodou kapslí je snadná příprava kávy. Vložíte je do kávovaru a ten se o zbytek postará – sám upraví množství vody, potřebný tlak, optimální teplotu a další parametry. Naopak nevýhodou kapslí je jejich neuniverzálnost. V ideálním světě by všechny „kapslovary“ využívaly identický systém, aby bylo možné vybírat z rozmanitých druhů kávy od více výrobců. Jenže ve skutečnosti je téměř každá značka kompatibilní jen s určitým typem kapslí, které se navzájem liší vnitřní konstrukcí. Kdybyste je rozdělali, viděli byste, že pod víčkem je uspořádání jiné. Jsou tam různá sítka, která fungují v každém systému jinak. I na kvalitu kávy uvnitř jsme se zaměřili – v samostatném testu kávových kapslí.

 

V testu kávovarů na kapsle jsme se zaměřili na rychlost přípravy kávy, její teplotu, napěnění mléka, pokud to přístroj umožňuje, obsluhu, spotřebu a také senzorické hodnocení připravené kávy.


Testované výrobky - kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kávovary 2013-2014 (44 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2016


Přihlásit