Test překapávacích kávovarů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2016

Po testech kapslových, automatických a pákových kávovarů jsme naše hodnoticí oko zaostřili na skupinu překapávačů kávy a čaje. Porovnali jsme schopnosti a vlastnosti 14 modelů překapávačů. Průměrné pořizovací ceny překapávačů se pohybují v řádech stovek i tisíců korun. Přístroje jsou ve své podstatě jednoduché, takže se snadno obsluhují. Káva chutnala pouze ve čtyřech případech, ostatní překapávače připravily nápoj chuťově průměrný.

Porovnali jsme schopnosti a vlastnosti 14 modelů. Hodnotili jsme senzorické vlastnosti kávy, snadnost obsluhy, teplotu kávy (ihned po uvaření a rychlost chladnutí), účinnost extrakce (respektive ztrátu vody na cestě ze zásobníku do konvice), rychlost přípravy kávy, spotřebu energie (v různých režimech provozu) a náročnost procesu odvápnění (frekvenci odvápňovacího programu, časovou náročnost a snadnost postupu).

Z celkového počtu 14 otestovaných přístrojů dostaly jen čtyři dobrou známku za senzorické vlastnosti nápoje. Byl mezi nimi například vítěz testu. Ostatních deset modelů připravilo kávu průměrné chuti. Hodnotili jsme složky chuti typické pro tento nápoj, aroma a vzhled. Nekomplikovanost používání potvrzuje mnoho velmi dobrých a dobrých známek, které jsme udělili v deseti dílčích zkouškách obsluhy. Pouze ve dvou případech jsme museli sáhnout po uspokojivé známce, a to za náročnější údržbu.

Překapávače dokážou díky integrované plotýnce udržet teplotu nápoje. Při zkouškách jsme vypozorovali, že některé modely lépe udržují teplotu při větším množství nápoje v konvici a také že teplota kávy ihned po uvaření je při minimálním naplnění zásobníku vody nižší než s maximální náplní. Kávovary vybavené termokonvicí dokážou udržet teplotu nápoje dlouhé hodiny. Například u vítěze testu klesla teplota jen o 13 °C.

Ztrátu vody na cestě mezi zásobníkem a konvicí jsme sledovali ve zkouškách účinnosti extrakce. Z dvou dílčích testů vyplynulo, že při naplnění zásobníku na minimum se ztrácí více vody než při maximální náplni. Nejhůře hodnocené překapávače mají jen 80%, respektive 70% účinnost extrakce. Při maximální náplni zásobníku vody se ztráta pohybuje maximálně okolo 10 %.

Ve zkouškách rychlosti přípravy kávy jsme měřili, za jak dlouho se nahřeje voda a dobu potřebnou k vyprodukování prvního šálku při minimálním i maximálním naplnění zásobníku vody. Překapávače zvládnou uvařit první šálek kávy rychleji při maximální náplni zásobníku vody než při minimální. Logicky by se dalo předpokládat, že tomu bude právě naopak. Pro představu: vítěz testu zvládne připravit první šálek za 62 sekund (maximální náplň), respektive za 90 sekund (minimální náplň). Nejrychlejší překapávač v testu při maximálním naplnění zásobníku vody zvládne první šálek za 55 sekund, při minimální náplni za 59 sekund.

Další zajímavé podrobnosti a výsledky testu se dozvíte v celé verzi článku.


Testované výrobky - kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Překapávací kávovary (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit