Jak vybrat zmrzlinovač

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.6.2021

Při nákupu přístroje pro výrobu domácí zmrzliny je důležité vědět, kolik jí budete chtít připravovat a jak často. Jednoduché zmrzlinovače bez chladicí jednotky zvládnou udělat jen jednu várku zmrzliny denně, výrobníky s vlastní chladicí jednotkou umí jednu várku za druhou. Oba typy mají své výhody a nevýhody.

Zmrzlinovače bez chladicí jednotky jsou jednoduché a poměrně malé přístroje, jejichž hlavní součástí je speciální nádoba, která se ukládá na potřebnou dobu do mrazáku. Tam se náležitě nachladí a je připravená na výrobu zmrzliny. Návody k použití uvádějí minimálně osm nebo 12 hodin mrazení. My jsme během testování mísy mrazili vždy 24 hodin a tuto dobu doporučujeme také vám. Zpracování a míchání surovin pak zajišťuje víko s integrovaným motorem a hnětači.

Výhodou těchto strojků je menší pořizovací cena, která se pohybuje od necelých 900 do zhruba 2000 korun. A také relativně malé rozměry. Mínusem je ale závislost na mrazáku a dlouhá doba mrazení mísy, bez níž nelze zmrzlinu vyrobit. Přípravu ledové dobroty tedy musíte naplánovat předem a je nutné počítat s dostatkem místa v mrazáku.

Praktičtější jsou v tomto samochladicí zmrzlinovače, které zvládají připravovat jednu várku za druhou. Disponují kompresorem a chladivem a s výrobou zmrzliny si poradí bez pomoci mrazáku. Jde o rozměrnější mašiny a jejich výkon je doprovázen vyšší pořizovací cenou – až okolo 10 tisíc korun.

Nevýhodou zmrzlinovačů s vlastní chladicí jednotkou jsou vedle vysoké ceny také často větší rozměry a vyšší spotřeba elektrické energie. Naopak výrobníky bez chladicí jednotky mají spotřebu zanedbatelnou, jednoduchý strojek pohánějící hnětače potřebuje jen minimální množství elektřiny a většinu práce odvede mrazák.

Zmrzlina se dá vyrobit také s kuchyňským robotem, lze-li k němu dokoupit jako příslušenství chladicí misku. Ta se opět dává do mrazáku. Pořizovací cena chladicí misky pro kuchyňské roboty začíná zhruba na 1800 korunách a k tomu je ještě třeba připočítat cenu samotného robotu, pokud ho nemáte.

Oba typy zmrzlinovačů (s chladicí jednotkou i bez) umí udělat dobrou zmrzlinu a najdete v jejich řadách kvalitní modely. V přípravě zmrzliny si obecně lépe vedly samochladicí přístroje. Zmrzlinovače bez chladicí jednotky se pak nevyhnuly částečným prohřeškům, většina ale předvedla při výrobě zmrzliny solidní výkon.

Databáze testovaných výrobků

Zmrzlinovače (21 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Přihlásit