Test pákových kávovarů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2015

V letošním testu kávovarů jsme náš zájem o kvalitu přístrojů a připravené kávy nasměrovali na pákové typy. Srovnali jsme výkony a funkce dvanácti kávovarů, u kterých jsme tradičně hodnotili přípravu espressa a jeho senzorické vlastnosti. Příznivou zprávou je, že všechny otestované modely skončily s celkově dobrou známkou. Espresso chutnalo dobře nebo uspokojivě. Některé kávovary však měly problémy se správnou teplotou kávy a špatné známky jsme udělovali také za poměrně vysokou spotřebu energie.

Když si přečtete pár recenzí pákových kávovarů, najdete jednu společnou informaci. Mluví se o nich jako o „mašinkách“ pro milovníky kávy, kteří o ní něco vědí a kteří si užívají nejen její pití, ale také proces přípravy. O výsledné chuti hotového šálku totiž nerozhoduje jen kvalita použité kávy potažmo kávových zrn, ale také další důležité věci jako například dobrý mlýnek, správná jemnost namletí, vhodná míra stlačení kávy v sítku nebo množství vody. Na rozdíl od automatických nebo kapslových kávovarů tu příprava kávy vyžaduje určité znalosti a um.

Tento typ kávovarů je vidět nejčastěji v restauracích nebo kavárnách, kde mají velké, profesionální stroje s několika pákami pro přípravu více šálků najednou. S rostoucí popularitou přípravy kvalitní kávy, tedy ne klasického českého turka, ale pravého espressa, se do domácností vedle kapslových a automatických rozšířily i pákové modely. Podobně chutný šálek jako v dobré kavárně si tak můžete udělat sami doma.

Sledovali jsme snadnost obsluhy i chuť, aroma a vzhled připravené kávy. Měřili jsme, zda má káva optimální teplotu nebo zda není žrout elektrické energie. Všímali jsme si také schopnosti vytvoření mléčné pěny a rychlosti přípravy. Byť žádný z testovaných modelů v celkovém hodnocení nepropadl, rozdíly v kvalitě a poměru ceny a kvality jsme našli


Testované výrobky - kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pákové kávovary (13 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2015


Přihlásit