Test dětských autosedaček 2013 II

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2013

Druhý letošní test autosedaček přináší výsledky deseti modelů, které tvoří průřez všemi hmotnostními skupinami. Dvě sedačky jsou žhavé novinky na českém trhu, ostatní se tu už nějakou dobu ohřívají. Novinky se ukázaly v dobrém světle, naopak v případě některých dalších testovaných sedaček hází špatný stín na jinak dobré výsledky riziková chemie v potahu nebo popruzích. Dvě autosedačky propadly v crashtestech.

V poslední době se nám v redakci množí dotazy na téma upevnění dětské sedačky v autě pomocí isofixových úchytů. Konkrétní otázka většinou zní, kdy je použít a kdy ne. Původně byl systém isofix vyvinut pouze pro sedačky skupin 0+ a I, tedy pro děti do 18 kilogramů. Jeho princip je založen na spojení dětské sedačky s konstrukcí vozidla prostřednictvím kotevních úchytů umístěných na zadní straně. Více se dočtete v článku.

Správná instalace autosedačky do vozidla je pro ochranu dítěte klíčová, proto radíme, jak správně postupovat v případě sedaček vybavených isofixem nebo bez něj. Obecně dělají větší problém takzvané univerzální neboli vícerozsahové sedačky pro děti od 9 do 36 kg.

Stále se věnujeme testování nežádoucích chemických látek, které by měly být v dětských autosedačkách obsaženy v minimálních dávkách. Bohužel se opět ukázalo, že tomu tak není. V testu se také dočtete o nových bezpečnostních prvcích, kterými výrobci vybavují své modely.


Testované výrobky - autosedačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2011-2014 (123 výrobků)
poslední aktualizace: 22.5.2014


Přihlásit