Test dětských autosedaček 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2014

Chcete mít jistotu, že autosedačka bezpečně ochrání vaše dítě? Právě proto pravidelně testujeme v poslední době na trh uvedené autosedačky a připravujeme pro vás přehledné výsledky, které vám pomohou při správném výběru. Náročné zkoušky opět odhalily výrazné nedostatky v ochraně při nárazu nebo přítomnost nežádoucích látek, ale dobrou zprávou je, že z 15 testovaných modelů to bylo pouze ve dvou případech. Na trhu už se objevují první vlaštovky homologované podle nové směrnice i-Size a jedna „zaletěla“ i do naší laboratoře. Její výsledky jsou dobré.

Říká se, že opakování je matka moudrosti. Proto si na začátku zopakujme, co je nejdůležitější při koupi dětské autosedačky. Především musí odpovídat váze a velikosti vašeho potomka. Pouze tak mu může její konstrukce poskytnout maximální možnou ochranu při nehodě. Většina autosedaček je stále homologována podle směrnice ECE 44/04 a řadí se do skupin podle hmotnosti dítěte. Na trhu se však objevují první výrobky homologované podle nové směrnice i-Size (ECE R129), které se dělí na skupiny podle výšky dítěte. První i-Size autosedačku jsme poslali také do naší laboratoře, aby prošla náročnými testy.

Nejpočetněji byly v testu zastoupeny autosedačky pro nejmenší děti, skupiny 0+ nebo 0+/I, ve věku přibližně do jednoho a půl roku, respektive do čtyř let. Ke všem modelům skupiny 0+ je možné dokoupit isofixovou základnu, která zjednoduší časté užívání sedačky a instalace je mnohem rychlejší. V případě vícerozsahových sedaček 0+/I je isofix základna už jejich součástí.

Nedostatky jsme odhalily u sedaček Jané Matrix Light 2, Römer Dual-fix, Nania I-Max SP Isofix, ABC Design Resius a Silver Cross Simplicity. Naopak sedačka Römer Max-Fix svoje zaváhání z minulého testu napravila. Nový model Max-Fix II už neobsahuje nežádoucí chemické látky. Podrobnosti se dočtete v našem novém testu.

Matrix Light 2,

Testované výrobky - autosedačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2011-2014 (123 výrobků)
poslední aktualizace: 22.5.2014


Přihlásit