Test nosičů dětí – klokanek 2014

Publikováno v časopise 3/2014

Klokanky, nosítka či nosiče dětí mají své zapřisáhlé zastánce i odpůrce. Test ukázal, že ne všechny jsou vhodné pro novorozence a zatímco některé se nosí snadno, jiné tak pohodlné nejsou. Klokanky často neposkytují dobrou oporu hlavičce nejmenších dětí. Některé výrobky pak obsahují nežádoucí chemické látky.

Nosiče dětí či, jak je trefně označuje lidový název, klokanky nejsou žádnou novinkou. Výrobky umožňující zavěšení dětí na rodiče či jiného opatrovníka jsou na trhu od nepaměti. My jsme v testu hodnotili, zda nosítka pro děti vyhovují platné bezpečnostní normě, jestli jsou v praxi snadno použitelné a přizvali jsme i odborníka, který posuzoval, zda pozice dětí v klokankách vyhovuje dětské anatomii. Odborné ergonomické hodnocení rozdělilo testované nosiče přesně na dvě poloviny. Jednu lze označit za vhodnou ze zdravotního hlediska, zbývající modely lze doporučit pro nošení malých kojenců jen se značnými výhradami.

Do našeho srovnání jsme kromě běžných klokanek přidali i prapůvodní systém – tedy šátek a vak pro děti. Podívali jsme se také na to, zda materiály, z nichž jsou nosiče vyrobeny, neobsahují nežádoucí chemické látky, které mohou být pro dětské zdraví škodlivé. A bohužel jsme je objevili - ve dvou případech v relativně vysoké koncentraci.

Každý výrobce a prodávající by měl zřetelně a jasně uvést, pro jakou skupinu dětí je příslušná klokanka určena. Ovšem ani tato informace, jak ukázaly zkoušky, nemusí vždy stačit. Omezujícím faktorem pro malé děti může být to, zda samy zvládnou udržet hlavu, tedy věk zhruba do čtyř měsíců. Norma ČSN EN 13209 říká jasně, že klokanky určené dětem do čtyř měsíců věku musí být vybaveny opěrkou, která zabrání naklánění hlavy malého dítěte dozadu a do stran. Bohužel se ukázalo, že málokterý z testovaných výrobků dokáže tuto klíčovou ochrannou funkci nabídnout bez výhrady. Právě kvalita opory hlavy nejmenších dětí je jedním z kritérií, které vytváří významné rozdíly mezi jednotlivými dětskými nosiči.


Databáze testovaných výrobků

Nosiče dětí – klokanky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit