Test kočárků 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2014

Kočárek není jen účelovým výrobkem určeným k přepravě dětí, které ještě nedokážou samy chodit. Pro matky a otce se v praxi stává doslova pojízdnou logistickou základnou. Je zapotřebí, aby se kočárek pohodlně vešel do auta a poskytoval „součinnost“ s dětskou autosedačkou. Mělo by se s ním snadno cestovat hromadnou dopravou, po chodníku i v lehkém terénu. Také by se do něj měl vejít nákup a pro potomka i rodiče by měl být pohodlný. A hlavně vydržet, aby mohl být nakonec zděděn. 

Tentokrát jsme se zaměřili na dvě kategorie kočárků. Tradičně jsme otestovali takzvané kombinace neboli cestovní systémy. Tak říkáme kočárkům, které splňují výše uvedenou definici logistické základny. Kombinovaný kočárek je v podstatě konstrukce s podvozkem, na níž lze připevnit různé nástavby. Pro nemluvňata hlubokou korbu, později tzv. sportovní sedačku s nastavitelným sklonem opěradla. Tyto kočárky také umožňují nasazení dětské autosedačky, tzv. vajíčka, aby nebylo nutné převážet některou z velkých nástaveb, není-li potřeba. V takovém případě jde o trojkombinace.

Golfkami nazýváme kompaktní, lehké, snadno přenosné kočárky vybavené pouze sportovní sedačkou. Golfky se zpravidla používají jako druhý kočár na kratší cesty a pro větší děti, které již běžně samy chodí. Některé kočárky však lze z hlediska konstrukce zařadit do obou skupin, protože některé z testovaných kombinací mají lehkou konstrukci a rukojeti v podobě dvou „golfových holí“.

Důležitým aspektem a samozřejmou součástí našich zkoušek je bezpečnost. Kočárky musejí splňovat podmínky technické normy ČSN EN 1888:2012. Jedná se o velmi detailní a přísný předpis stanovující požadavky na konstrukci moderních kočárků, aby bylo vyloučeno co možná nejvíce nebezpečí a rizikových situací. Tentokrát jsme objevili čtyři hříšníky s drobnými bezpečnostními nedostatky.

Součástí bezpečnostních zkoušek jsou i zkoušky životnosti. Testuje se pevnost, kdy stroj 10tisíckrát kočárek nakloní, jako když najíždíte na obrubník, a také výdrž konstrukce při jízdě na nerovném povrchu. Při ní se zatížený kočárek umístí do stroje simulujícího jízdu rychlostí chůze přes různě rozmístěné překážky o velikosti a tvaru přibližně prahu u dveří. Sadu čtyř překážek musí kočárek přejet 72tisíckrát.

Jsou-li kočárky shledány bezpečnými, mají nejvyšší váhu v našem hodnocení praktické zkoušky. Ty představují testování kočárku skutečnými rodiči a dětmi. Součástí testu jsou jízdy po chodnících i v terénu, skládání kočárku do auta, nastupování do autobusu, sjíždění obrubníků, přenášení kočárků po schodech. Každý kočárek ušpiníme několika dětskými pokrmy, abychom zjistili, jak snadno se čistí, a sledujeme, kolik nákupu se vejde do nákupního košíku umístěného v dolní části.

Náš test nabízí hodnocení více než 30 kočárků včetně detailních popisků jednotlivých modelů.


Testované výrobky - kočárky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočárky 2013 a 2014 (62 výrobků)
poslední aktualizace: 30.10.2014


Přihlásit