Zelený čaj: elixír života?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2006

Nápoje známé i neznámé
Když se řekne čaj, většina lidí si představí čaj černý. Nebylo tomu tak vždycky. Až do poloviny 19. století se i v Evropě pil výhradně čaj zelený, který je tou přirozenější podobou čaje. V zemi svého původu – Číně a Japonsku – je dodnes na prvním místě mezi teplými nápoji.

Fermentační proces, který po sklizni čajových lístků mění jejich barvu, vůni, chuť a hlavně chemické složení, se ihned zastaví zahříváním. V zeleném čaji tak zůstane velké množství vitaminů, minerálů a účinných přírodních látek, které hrají zásadní roli při prevenci mnoha civilizačních chorob.
Zelený čaj poskytuje zejména vitaminy B-komplexu; thiamin (vitamin B1) působí na nervový neklid, deprese nebo únavu nervového původu, biotin (vitamin B7) přispívá k dobrému stavu pokožky. Experimenty potvrdily, že vitamin C v zeleném čaji odolá z větší části i horké vodě. Nicméně vroucí vodu k přípravě nepoužíváme, ideální je její teplota v rozmezí 60 až 80 °C podle druhu čaje. Díky tomu zůstává v nápoji i nezanedbatelné množství fluoru, který je nutný pro zdraví zubů a dásní.
Starý zvyk pít zelený čaj k jídlu a po jídle je jedním z důvodů, proč výskyt cévních chorob je v oblastech s vyšší konzumací tohoto nápoje nápadně nižší než v kulturách, které ho nemají v takové oblibě. Látky ze zeleného čaje, jak se prokázalo, pomáhají lépe trávit tuky a snižovat hladinu cholesterolu.
Řada vědeckých výzkumů i statistických studií potvrdila, že pití zeleného čaje hraje výraznou roli v prevenci rakovinných onemocnění a pravděpodobně má i schopnost zpomalovat růst již vzniklých nádorů.
Za vysokým průměrným věkem obyvatel Japonska je nade vší pochybnost nejen životní úroveň, ale i konzumace zeleného čaje. Některé druhy rakovin (např. žaludku) se tam dokonce téměř vůbec nevyskytují! Nejzřetelnější jsou jeho účinky v celé oblasti zažívacího traktu. Komplex látek v zeleném čaji je velmi složitý a jejich působení je provázané, takže nestačí jen oddělit jednotlivé části, jak se tomu děje ve farmaceutickém průmyslu. Podstatné je i to, kolik čaje vypijeme. Obyvatelé Japonska vypijí během dne množství, které odpovídá našim šesti nebo sedmi šálkům čaje.
Teprve taková a hlavně dlouhodobá a pravidelná konzumace může mít příznivý vliv na naše zdraví.
 


Přihlásit