Honeybush: voňavý medový keř

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2006

Nápoje známé i neznámé
Na svazích hor jižní Afriky roste i další zástupce černého kontinentu v našem seriálu. Honeybush je botanickým příbuzným rooibosu, patří stejně jako on do čeledi bobovitých rostlin. Vyskytuje se ve více než dvaceti žlutě kvetoucích poddruzích, ke zpracování se ale využívá pouze pět z nich.

Nejoblíbenější (a nejaromatičtější) je poddruh Cyclopia intermedia; zmínky o něm najdeme v botanické literatuře dokonce už v roce 1705. Za svůj poetický název vděčí „medový keř“ příjemně nasládlé medové vůni, kterou vydává a kterou k sobě mocně v době kvetení přitahuje velké množství včel. Honeybush dosud odolává veškerým snahám o pěstování na plantážích, je extrémně citlivý na jakékoliv chemikálie používané v zemědělství. Pijeme-li čistý honeybush, máme jistotu, že jde o produkt, který je skutečně stoprocentně přírodní.
Čaj z medového keře obsahuje kromě řady minerálů velké množství antioxidantů – pomocníků v prevenci civilizačních chorob, které způsobují volné radikály (zejména kardiovaskulární a nádorová onemocnění). Působí silně antibakteriálně a antivirově, upravuje trávení, pomáhá při průjmech, reguluje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Má i zklidňující a jemně uspávající účinky. Jihoafričtí domorodci užívají honeybush po staletí, kdykoliv potřebují zahnat nemoci z nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích; je nápojem i starých lidí, protože pomáhá při řadě chronických neduhů stáří.
Příprava čaje je velmi jednoduchá. Lžičku suroviny zalijeme vroucí vodou a necháme cca pět minut vyluhovat. Chutná medově nasládle a není třeba ho doslazovat, příjemně překvapí i v kombinaci s mlékem. Honeybush neobsahuje kofein a třísloviny, takže je výborným a zdravým nápojem i pro děti.
Chcete-li o medovém keři vědět více, podívejte se na naše webovské stránky www.dtest.cz.


Přihlásit