Lapacho: léčivé mravenčí dřevo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2006

Nápoje známé i neznámé
Každý asi slyšel o desítkách tajemných léčivých rostlin, které se skrývají v šeru deštných tropických pralesů Jižní Ameriky. Díky po generacích předávanému vědění inckých a aztéckých šamanů už několik desítek let užívá i naše západní kultura sílu jedné z nich – stromu lapacho. Botanikové mají pro tento strom řadu latinských názvů, nejčastější je Tabebuia impetiginosa, který vychází z indiánského pojmenování pro „mravenčí dřevo“. V odumřelých kmenech lapacha se totiž rádi usídlují mravenci. Mnohem poetičtější a vzhledem k jeho účinkům i přesnější je další z mnoha pojmenování – strom života.
 

Přestože jeho životodárné a léčivé účinky jsou obyvatelům zemí Jižní Ameriky známy už po staletí, dodnes neexistují důkladné medicínské studie jeho působení. Možná je to i proto, že věda analyzuje pouze jednotlivé chemické sloučeniny obsažené v lapachovém čaji. Jejich síla ale spočívá v jedinečné kombinaci, kterou žádný vědec uměle nesestaví. V řadě individuální případů jsou doloženy pozitivní účinky při léčbě rakoviny, cukrovky a revmatismu. Je těžké říct, jestli za těmito vlastnostmi stojí obsah přírodních antioxidantů nebo látek se silnou antibiotickou schopností. Lapacho zvyšuje množství červených krvinek a tím zásobování buněk kyslíkem, brzdí příjem glukózy ve střevech a tím zase zlepšuje obraz krevního cukru. Svou schopností stimulovat imunitní systém přispívá k prevenci řady onemocnění.
Pro přípravu čaje se používá pletivo seškrábané z vnitřní strany kůry, kterou sběrači loupou jednou až dvakrát za rok. Procedura naštěstí stromům nevadí, takže nehrozí jejich vyhubení. Nejlepší je lapacho z divoce rostoucích stromů, protože teprve po čtyřiceti letech obsahuje optimální složení léčivých substancí.
Příprava lapacha je jednoduchá. Do litru vroucí vody nasypeme dvě lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme asi pět minut. Potom necháme ještě deset minut přikryté odstát. Čaj přelijeme přes jemné sítko; zbytky jemné kůry by mohly způsobit zhořknutí čaje. Nejlepší je popíjet vlažné lapacho během celého dne. Negativní vedlejší účinky nejsou známy. Snad jen nemírné užívání může způsobit jemnou červenou vyrážku, která zmizí, pokud se sníží množství vypitého čaje.
Více informací o stromu života naleznete na www.dtest.cz.
 


Přihlásit