Čaj: černá klasika

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2006

Nápoje známé i neznámé
Čajovník čínský (Camelia sinensis) pochází, jak název napovídá, z Číny. Archeologické výzkumy objevily čajové zbytky u kosterních pozůstatků starých více než deset tisíc let. Číňané popíjeli čaj už dva a půl tisíce let před naším letopočtem a stal se nedílnou součástí jejich kultury a filosofie. Evropané se s čajem seznámili mnohem později, až v šestnáctém století. Jeho obliba rostla pomalu, avšak trvale. Čaj se stal dokonce i hybatelem dějin: vysoká cla na jeho dovoz z Británie do Nového světa vyvolala protestní bouře (z dějepisu známé jako tzv. „bostonské pití čaje“) a urychlila osamostatnění Spojených států amerických.
 

Vzrůstající spotřeba čaje a anglické koloniální zájmy přispěly k rozšíření čaje po celé Asii. Významné čajové plantáže vznikly ve třech oblastech Indie, které daly jméno odtud pocházejícím čajům: assamu, darjeelingu a nilgiri. Když plísňová nákaza zničila kávové plantáže na Cejlonu (dnešní Srí Lanka), začal se čaj pěstovat i tam; pravý cejlonský čaj je dnes pojem a chráněná obchodní značka. Kromě toho vznikly čajové plantáže i v Africe nebo v Rusku.
Odkud čaj pochází, významně určuje jeho chuť, protože složitý komplex vonných a chuťových látek ovlivňuje jak složení půdy, tak hlavně podnebí, ve kterém jsou čajovníky pěstovány.
Černý čaj se připravuje složitým postupem; rozhodující fází je fermentace, jejíž průběh ovlivňuje výslednou vůni a chuť. Touto složitou biochemickou reakcí dochází k zásadní změně složení suroviny pro oblíbený nápoj, takže účinky černého a zeleného čaje jsou naprosto nesrovnatelné. Černý čaj se jen zřídkakdy používá k léčebným účelům. Ale díky tomu, že kofein je v něm vázán jinak než v čaji zeleném, je nástup povzbuzujících účinků mnohem rychlejší a pro většinu z nás je zvlášť po ránu nepostradatelným zdrojem duševní energie a pohody.
Mnohem více o černém čaji i jeho přípravě najdete spolu s vysvětlením některých názvů, kterými se označují jeho sorty podle kvality, na našich webových stránkách.


Přihlásit